Rozdroża Tradycji
Podczas Festiwalu Najstarsze Pieśni Europy prezentowane są najstarsze muzyczne świadectwa kultury tradycyjnej z różnych regionów Europy. W dotychczasowych edycjach festiwalu uczestniczyło kilkadziesiąt zespołów śpiewaczych i liczni soliści z Albanii, Białorusi, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rosji, Ukrainy, Słowacji, Serbii i Włoch.
Archaiczne pieśni, których korzenie nierzadko sięgają czasów przedchrześcijańskich, wykonują zarówno wiekowi strażnicy wiejskiej tradycji, jak i młodzi artyści z miasta, którzy podjęli trud rekonstrukcji dawnych technik śpiewania i ocalenia ginących utworów. Festiwal jest okazją do posłuchania nielicznych żywych lub ożywionych przez etnomuzykologów i artystów pieśni, ocalałych na krańcach Europy.
Dzięki temu Festiwal Najstarsze Pieśni Europy stanowi unikalne forum międzynarodowej wymiany doświadczeń, myśli i idei. Jest on jednym z najważniejszych projektów istniejącej od 1991 roku Fundacji Muzyka Kresów. Niemniej jednak, od 2009 roku Festiwal organizowany jest wspólnie przez Fundację Muzyka Kresów i OMIT Rozdroża.