OnArt Film Festival ponownie w Galerii ROZDROŻA
Po raz dwunasty warszawska Fundacja Rozwoju Kinematografii organizuje Festiwal Kina i Sztuki OnArt promujący polskie i światowe kino artystyczne. Fundacja zrealizowała już więcej niż tysiąc wydarzeń filmowych dla ponad 100 tysięcy widzów! Festiwal On Art odbywa się jednocześnie w wielu miastach Polski, w przepięknych lokalizacjach, m.in. na terenie: Muzeum Narodowego, Łazienek Królewskich, Łódzkim Domu Kultury, Zamku Królewskiego.
Zapraszamy do obejrzenia, wybranych z bogatej oferty Festiwalu, krótkich form filmowych w Galerii „Rozdroża” (budynek Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12, na parterze).
Będą mieli Państwo niepowtarzalną okazję zobaczyć twórczość reżyserów z wielu zakątków świata, tworzących dokumenty, filmy będące czystą kreacją wyobraźni, poruszające, dające do myślenia – budujące to co najcenniejsze w Sztuce – napięcie intelektualne będące niejednokrotnie ścieżką do mentalnego katharsis.
Niemal pięćdziesiąt filmów krótkometrażowych, trwających od jednej do dwudziestu minut, można będzie oglądać codziennie, równolegle z jubileuszową wystawą plakatów do 15 już zrealizowanych edycji Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY.
Serdecznie zapraszamy na wizualną ucztę od 1 sierpnia do 1 września 2023 r.
LISTA FILMÓW PREZENTOWANYCH W GALERII ROZDROŻA W RAMACH ON ART FILM FESTIVAL
Theilmann (2022), reż. Tom Ehrhardt
Film dokumentalny
Ceniony poeta, wpływowy publicysta, działacz intelektualny – choć mało pamiętany. Zajęty kształtowaniem sceny kulturalnej Drezna, Bernhard Theilmann zapomniał opublikować czegokolwiek, by ludzie mogli go zapamiętać.
In Between Realities (2023), reż. Carin Goeijers
Film dokumentalny
Jak technologia zmienia ludzkość? Czy potrzebujemy ciała, aby być człowiekiem? W swojej multidyscyplinarnej twórczości holenderski kompozytor operowy Michel van der Aa zgłębia wielkie tematy ery cyfrowej i poszukuje odpowiedzi na pytania z pogranicza strefy ludzkości, techniki i świadomości.
Dimension of Absence (2023), reż. Sjors Swierstra
Film dokumentalny
Artystka Aimée Zito Lema dorastała w cieniu brutalnej historii argentyńskiej junty wojskowej, która dotknęła jej kraj i rodzinę. Zafascynowana archiwalnymi zdjęciami włącza córkę do performatywnego dzieła sztuki, w którym ucieleśniają przeszłość i wyobrażają sobie nową przyszłość, pokazując, w jaki sposób sztuka może funkcjonować jako medium pracy pamięciowej w różnych krajach i pokoleniach.
TURBULENCE (2022), reż. Telemach Wiesinger
Video Art
Poemat filmowy, który stoi w polu napięć między surrealistyczną fantazją, a rzeczywistością. Perspektywa podniebnego podróżnika napotyka obiekty kompozytora Aleksandra Grebtschenko. Dialog między warstwą dźwiękową, a filmem analogowym otwiera przestrzeń dla emocji i interpretacji.
WOMANIFESTO (2022), reż. Efi Spyrou
Film eksperymentalny
Mozaikowy manifest filmowy, który ma zjednoczyć głosy artystek z różnych kultur, pokoleń i dyscyplin – w zbiorowym krzyku i potężnym żądaniu zmian.
1,2,3,4,5,&6 (2022), reż. Elliott Jamal Robbins
Animacja
Jak wyglądałaby sztuka audiowizualna, gdyby została stworzona przez dłonie o ciemnym zabarwianiu bądź przez osobę o innej orientacji? A co, gdyby była stworzona wyłącznie dla osobistego użytku, a nie dla szerokiej publiczności? (uwaga: nagość!)
Herbarium (2022), reż. Iwona Pasińska
Film eksperymentalny
Zanurzenie w pięknym świecie kwiatów i liści, w zieleniach, czerwieniach i fioletach przechodzących w jesienne szarości i brązy, opowiedziane ruchem artystów-tancerzy Polskiego Teatru Tańca, w rytm suity Edwarda Griega w wykonaniu Trondheim Symfoniorkester & Opera.
The Better Angels (2021), reż. Michael Cusack
Animacja
Młody żołnierz próbujący uciec od okropności wojny znajduje opuszczony dom, a w jego murach pochłania go muzyka, opowiadająca wydarzenia, które mogły się ziścić.
THE ROUGH SKIN OF ANGELS 12 (2023), reż. Emma Fridé
Film eksperymentalny
Dawno temu wszystkie trzydzieści dwa tajemnicze obrazy Jana Vermeera opowiadały jedną historię – ale wszyscy o tym zapomnieli. Aż do dziś. Piękna wizualna podróż przez dzieła holenderskiego mistrza.
Underpaint (2022), reż. Anna Hopkins
Film dokumentalny
Reżyserka Anna Hopkins bada relacje, jakie łączą ją z ojcem, Tomem Hopkinsem, który sam był malarzem. Ujawnia osobiste refleksje na temat śmierci ojca, jego światopoglądów, praktyki artystycznej i wpływu, jaki wywarł na jej życie. Film zawiera elementy autofikcji.
AKTION B (2022), reż. Manon Pfrunder
Film dokumentalny
W 1982 roku Joseph Beuys zasadził pierwszy z siedmiu tysięcy dębów stojących przed Muzeum Fridericianum. Czterdzieści lat później artysta reaguje na pogłębiający się kryzys klimatyczny i podczas documenta fifteen sadzi ponownie swoje pierwsze, a za razem ostatnie drzewo.
F*cking Blue Carrots (2023), reż. Julia Bui
Film eksperymentalny
Oszołomiona nagłym odkryciem niebieskiej marchewki nastolatka wyrusza w podróż, by zrozumieć co się dzieje. Tragikomedia z zaskakującym zakończeniem.
ok, you are gone. Oct 05 2022 (2022), reż. Yu Chin Tseng
Film dokumentalny
Echo pytania od zmarłej kuzynki, która nigdy nie doczekała się odpowiedzi: „Jak nakręcić film dokumentalny?”. Po czasie artysta przygotował osobistą i intymną odpowiedź, tworząc żałobne wideo.
Pure baroque (2023), reż. Paweł Czarkowski
Film fabularny
Krótka historia dziejąca się w ludzkiej głowie, gdzie wczoraj zderza się z jutrem, tworząc dzisiaj.
Pés’re (2022), reż. Elia Mazzini
Film dokumentalny
Na prace artystów z Pesaro można natknąć się w różnych rejonach miasta. Jednak w pędzie życia codziennego pozostają one niezauważone przez większość mieszkańców.
Elements of a Journey: Antoni Tàpies (2023), reż. James Scott
Film dokumentalny
Dziedzictwo katalońskiego malarza i rzeźbiarza, który dorastał w czasach dyktatury gen. Franco. Tàpies wyróżniał się jako artysta, ale też stał się głosem wolności i nadziei w czasach mrocznej epoki.
Separated (2023), reż. Chen-Yi Wu
Film dokumentalny
Emigracyjne doświadczenia dwóch tajwańskich artystek. Julia i An organizują performance, który przedstawia historię, której nie da się opowiedzieć słowami.
ROMANY (from Lockdown Portraits) (2023), reż. David Stewart
Film dokumentalny
Film z cyklu „Lockdown Portraits” to ostatnia praca w dorobku nieżyjącego już tancerza i choreografa sir Roberta Cohana. Artysta zamarł w 2021 roku w wieku 95 lat.
Riley Concannon: Jewellery Artist (2022), reż. Gosia Sum
Film dokumentalny
Riley Concannon jest artystą zajmującym się wyrobem biżuterii. Fascynacja przypadkowymi przedmiotami i naturą inspiruje go do tworzenia niezwykłych obiektów.
AXON/26 (2022), reż. Veronika Kamchevska
Video Art
Połączenie różnych modeli wizualnych jako odzwierciedlenie ludzkiego doświadczenia. W wyniku tego zabiegu powstała forma wrażeniowa, mocno działająca na zmysły.
Deadline (2022), reż. Felix Lantieri
Film eksperymentalny
Pisarz mieszkający w sercu lasu szuka odpowiedzi na pytanie o czas i jego niedostatek.
Demi-Gods (2022), reż. Martin Gerigk
Video Art
Mroczne aspekty człowieczeństwa są czasem wynoszone na piedestał, normalizowane i fetyszyzowane.
Tending Breadth (2023), reż. Jacklyn Brickman, Heather Taylor
Film eksperymentalny
Zachodni pogląd na naturę nie opiera się na tym, czym ona naprawdę jest, ale na tym, w co ją uformowaliśmy. Tending Breadth wzmacnia tę syntetyczną jakość poprzez materiał, zabawę i wyobraźnię.
Water and more water (2022), reż. Francesca Svampa
Film eksperymentalny
Senny portret Barcelony nakręcony w podwójnej ekspozycji na kliszy 8 mm, przeplata się z intymnymi cytatami z „I remember”, tworząc kolaż wspomnień à la Brainard i Pérec.
Across the Great Wall we can reach every corner in the world (2022), reż. Yewen Liu, Shuai Liu
Video Art
Ograniczona komunikacja między Chinami, a światem zachodnim. Widok kościoła w niemieckim Karlsruhe i znalezione w Chinach wideo z 1987 roku – łączą się w jednej pracy.
CLOTHESLINE (2023), reż. Hüseyin Urçuk
Film eksperymentalny
Obraz patriarchalnego świata, gdzie kobieta skazuje swoje ambicje i marzenia na śmierć poprzez powieszenie.
Entre 2 eaux (in between 2 waters) (2023), reż. Caroline RAGUSA, Sylvain BES
Film eksperymentalny
Chiara była sama, dopóki nie pojawił się Nero – jej odbicie, a jednocześnie przeciwieństwo. Głębokie zanurzenie się w przeszłość w formie wizualnej poezji.
IV•VI•III: Eternal Artifacts (2023), reż. Tim Disbrow
Video Art
Enigmatyczny symbol pojawia się w przestrzeni wielu miast świata. Krótka forma przybliżająca pracę anonimowego artysty, który tworzy na styku sztuki i wandalizmu.
Joyride (2023), reż. Dina Yanni
Video Art
Przyspieszenie i spowolnienie. Synteza cyfrowych i analogowych zakłóceń (glitchów) stworzona za pomocą ujęć z filmów z Elvisem Presleyem.
The Hummingbird (2023), reż. Nicolas Pouilley, Sébastien Chambard
Film dokumentalny
Historia Bertheta One, graficiarza i twórcy komiksów, skazanego na 10 lat więzienia za napady. To właśnie w więzieniu ujawnił się jego niezwykły talent.
The two Bérénices of Réjean Ducharme (2022), reż. Jean-Guillaume Bastien
Animacja
Ilustrowany animacjami wywiad z 1967 roku, w którym kobieta o imieniu Bérénice wspomina swoje spotkanie z pisarzem Réjeanem Ducharmem. Główna bohaterka jego powieści „Swallowed” również nazywa się Bérénice.
Death and Herring (2023), reż. Klaudia Prabucka
Animacja
Animacja opowiadająca historia o tym, jak śledź opłynął krąg życia i śmierci. I o tym, co się dzieje, gdy umiera babcia. Fabuła oparta na prawdziwych wydarzeniach.
Flamenco Ikigai (2023), reż. Emanuel Massa
Film dokumentalny
Portret japońskiej tancerki flamenco, Eri Fukuhary.
Stolen Stones (2022), reż. Furio Ganz
Video Art
Istnieje przekonanie, że rzeczy zabrane z antycznego miasta Pompeje są przeklęte, a na złodziei czeka nieszczęście. Autor filmu postanawia przyjrzeć się bliżej temu zjawisku i wystawia klątwę na próbę.
The Garden nobody saw (2023), rez. Victoria Duryagina
Video Art
Sześć miesięcy spędzonych przed komputerem sprawia, że prawdziwe życie coraz częściej przypomina pokaz slajdów. Czy wirtualny ogród może zastąpić ten naturalny?
The Metamorphosis (2022), reż. Natalia Skorupa
Video Art
Dziewczyna czuje, że coś wewnątrz zaczęło ją zmieniać. Depresja według powieści Franza Kafki „Metamorfoza”.
Walking Backwards (2023), reż. Chris Rodriguez, Aleah Chapin
Film dokumentalny
Malarka Aleah Chapin i jej wejrzenie w głąb siebie, które wpływa na malarską ekspresję.
A Body, Outside (2022), reż. Nik Liguori
Film eksperymentalny
Spojrzenie na samego siebie oczami zewnętrznego obserwatora.
I tell no one (2023), reż. Maja Soś
Film eksperymentalny
Cztery kobiety opowiadają o swoich pierwszych doświadczeniach seksualnych.
Little Thing (2023), reż. Emma Chevalier
Animacja/Video Art
Mała laleczka pragnie zostać człowiekiem.
Saline (2023), reż. Anne-Marie Bouchard
Video Art
Praca utworzona z wizualnych i dźwiękowych pętli eksploruje tekstury zaczerpnięte z obrazów nakręconych w 1966 roku.
Room View (2020), reż. Yalan Wen
Video Art.
Dokumentacja widoku z okna artystki sporządzona w czasie pandemii.