ROZDROŻA TRADYCJI/ cykl warsztatów tematycznych
„ROZDROŻA TRADYCJI / WARSZTATY to projekt, w którym sięgamy do korzeni istnienia i działań naszego Ośrodka „Rozdroża”. Poprzez cykl warsztatów, odtwarzamy zwyczaje związane z kulturą tradycyjną, ludową, poszukujemy korzeni naszej kultury, rytuałów społecznych obecnych we współczesnym świecie. Sięgamy do fundamentów własnej tożsamości” – Piotr Franaszek – Dyrektor Ośrodka „Rozdroża”
„Rozdroża Tradycji” / cykl warsztatów tematycznych – to projekt Ośrodka „Rozdroża”, mający na celu odnowienie i praktykowanie kultury tradycyjnej w nowoczesnym świecie.
W ramach tego projektu będą odbywały się weekendowe warsztaty instrumentalne, śpiewacze, taneczne i rękodzielnicze, mające edukować uczestników w zakresie podstawowych umiejętności kultury tradycyjnej, a tym samym wzmocnić poczucie ich lokalnej tożsamości. Warsztaty mają zainicjować refleksję nad tym, co dziś, z wiejskiej, tradycyjnej kultury może służyć również w mieście, jako uniwersalny fundament do działań społecznych.
Celem tych działań jest stworzenie społeczności, która świadomie będzie pielęgnować lokalną kulturę jako część swojego życia, dzielić się nią z innymi i przekazywać ją kolejnym pokoleniom. Jest to współczesna odpowiedź na brak poczucia tożsamości, brak form świętowania i przeżywania ważnych momentów zarówno w sferze osobistej jak i społecznej.
Projekt zakłada równość w uczestnictwie i praktykowaniu kultury tradycyjnej, ludowej, zachęcając do aktywnego udziału, a nie tylko bycia odbiorcą, w ten sposób tworzy okazję do wspólnego świętowania, tworząc kulturę żywą i dostępną dla wszystkich.
Warsztaty – prowadzone przez ekspertów w swojej dziedzinie – będą otwarte dla wszystkich, bez względu na dotychczasową wiedzę i doświadczenie uczestników.
Projekt „Rozdroża Tradycji” składa się z 5 modułów:
Archestra – warsztaty instrumentalne – prowadzenie Maciej Filipczuk
Pieśni obrzędowe – warsztaty śpiewu – prowadzenie Olga Kozieł
Wiejsko-Miejska Pracownia Rękodzieła – warsztaty tradycyjnego włókiennictwa – prowadzenie
Agnieszka Jackowiak
Lubelski Dom Tańca – warsztaty taneczne i potańcówki – prowadzenie Agata Turczyn
Letnie potańcówki „na dechach” – prowadzenie Piotr Zgorzelski, Agata Turczyn
Warsztaty śpiewu – prowadzenie Olga Kozieł
W ramach cyklu warsztatów, zapraszamy mieszkańców i turystów do wspólnych działań w Lublinie, warsztaty będą odbywały się weekendowo już od 11 maja, aż do grudnia 2024 roku.
Działania warsztatowe dopełniane będą zatem wydarzeniami otwartymi dla publiczności – potańcówkami zorganizowanymi w przestrzeni miejskiej, z możliwością uczestnictwa zarówno uczestników warsztatów, mieszkańców oraz turystów odwiedzających w tym czasie Lublin.
Koncepcję warsztatów Rozdroża Tradycji opracowali Maciej Filipczuk i Grzegorz Paluch.
Zapisy są otwarte dla wszystkich, chęć uczestnictwa w poszczególnych spotkania prosimy kierować na adres mailowy, po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego: warsztaty@rozdroza.com
Poniżej formularz zgłoszeniowy na warsztaty w okresie wakacji:
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY – wakacje
Projekt Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.