Festiwal Sexual Theatre. Feminist Reading of Classics / Zenica / relacja Barbary Żarinow
W dniach 1–5 października w Zenicy odbył się międzynarodowy festiwal Sexual Theatre. Feminist Reading of Classics, będący częścią projektu realizowanego w ramach Program Kreatywna Europa
W wydarzeniu uczestniczyła Barbara Żarinow – kuratorka i producentka teatralna z Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” w Lublinie.
Projekt zgromadził artystki i badaczki z Bośni i Hercegowiny, Portugalii, Czarnogóry i Francji, które w ramach rezydencji i współpracy międzynarodowej stworzyły spektakle reinterpretujące klasyczne teksty literackie swoich krajów – ukazując je z perspektywy współczesnych doświadczeń kobiet.
W programie znalazły się cztery przedstawienia, spotkania z twórczyniami oraz prezentacja publikacji podsumowującej projekt.
Festiwal stał się przestrzenią wymiany idei, refleksji o roli kobiet w kulturze i dyskusji nad nowymi formami teatralnego języka.
Udział w wydarzeniu był okazją do poznania europejskich trendów w teatrze feministycznym i dialogu międzykulturowym – wartości, które pozostają bliskie idei
Europejskiej Stolicy Kultury 2029






