SCENY Z BEZKRESU – płyta do kupienia
Ośrodek „Rozdroża” z przyjemnością informuje, że właśnie wyszła kolejna płyta z naszego wydawnictwa – „Sceny z bezkresu”!
Prezentowane utwory to efekt spotkania dwóch estetyk – muzyki współczesnej i tradycyjnej. Po raz pierwszy „Sceny z bezkresu” w wykonaniu Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej i Kawalerów Błotnych zaprezentowane były w 2006 roku podczas 49. edycji Festiwalu Warszawska Jesień. Wersja płytowa uzupełniona została o interludia i postludium. Sceny z bezkresu nawiązują do uniwersalnego wymiaru kondycji człowieka starając się jednocześnie ukazać swoistość naszych czasów. Strukturę tej narracji wyznaczają stare ludowe pieśni traktujące o najważniejszych wydarzeniach w życiu człowieka: narodzinach i śmierci, miłości i zdradzie, radości i smutku.
Kup płytę tu >>>
Płyta powstała z inicjatywy Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”. Utwór Sceny z bezkresu powstał na zamówienie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień. Interludia i postludium powstały na zamówienie Ośrodka „Rozdroża”.
Pomysł na artystyczne spotkanie Zespołu Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej z grupą Kawalerowie Błotni oraz zamówienie utworu „Sceny z bezkresu”: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień – Tadeusz Wielecki (dyrektor artystyczny).
Płyta składa się z kompozycji intuicyjnych autorstwa: Krzysztofa Knittla (1), Ryszarda Lateckiego (2), Mieczysława Litwińskiego (3), Tadeusza Wieleckiego (4), Tadeusza Sudnika (5), Jerzego Kornowicza (6-10) realizowanych w sposób improwizowany przez grupę Kawalerowie Błotni. Kompozycje zawierają fragmenty pieśni tradycyjnych śpiewanych przez Zespół Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej oraz cytaty z różnych utworów autonomicznych autorstwa członków grupy Kawalerowie Błotni.
Scenariusz muzyczny utworu „Sceny z bezkresu”: Jerzy Kornowicz
Scenariusz muzyczny płyty: Jerzy Kornowicz i Jan Bernad
Dorota Szwarcman (Polityka):
„(…) Niezwykłe nastroje niesione przez tę muzykę będą podobać się wielbicielom eksperymentów Jana Garbarka z Hilliard Ensemble, ale ten zestaw jest czystszy i głębszy – choć są tu i fragmenty wcześniejszych utworów wymienionych kompozytorów (Wieleckiego, Kornowicza i Litwińskiego), to ogólnie ta warstwa jest pomyślana jako kontrapunkt dla tych pieśni (…)” >>>