KONCERT z pieśniami sutartines
Fundacja Muzyka Kresów
Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”
mają zaszczyt zaprosić na koncert „Dysonujące współbrzmienia w muzyce tradycyjnej i ich współczesna reinterpretacja”, podczas którego nastąpi prawykonanie kompozycji Krzysztofa Cybulskiego „ABBBEEEIKKR – 6 wariacji na temat litewskiej pieśni tradycyjnej Bėk, bare, bėki” powstałej we współpracy z Sebastianem Macem, bazującej na litewskich pieśniach tradycyjnych sutartines. Utwór łączy elementy muzyki tradycyjnej, współczesnej, improwizowanej i elektronicznej.
29 listopada 2013 (piątek), godz.19:00
Ośrodek Rozdroża, ul. Peowiaków 12, Lublin, Sala Czarna (budynek Centrum Kultury)
wstęp 5 zł
Program koncertu:
• „Pretudes” na wiolonczelę solo (fragmenty) – Mikołaj Pałosz
• Improwizowany utwór na gitarę elektryczną i kontroler Elektrisk Oransje – Krzysztof Cybulski, Przemysław Daniłowicz
• „Będziemy się kręźyli” na głosy a capella – utwór tradycyjny
• Krzysztof Cybulski „ABBBEEEIKKR – 6 wariacji na temat litewskiej pieśni tradycyjnej Bėk, bare, bėki” na wiolonczelę, gitarę, gitarę basową piccolo, cztery głosy i live electronics (prawykonanie)
Wykonawcy:
Krzysztof Cybulski – gitara basowa piccolo, live electronics
Przemek Daniłowicz – gitara elektryczna
Sebastian Mac – live electronics
Mikołaj Pałosz – wiolonczela
Zespół Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej pod kier. Moniki Mamińskiej-Domagalskiej – śpiew
Krzysztof Cybulski – kompozytor, producent i sound-designer, artysta nowomediowy, twórca i współtwórca interaktywnych obiektów i instalacji, gitarzysta basowy i twórca muzyki elektroakustycznej. Członek grupy nowomediowej panGenerator, współpracownik Fundacji Sztuka i Technologia. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
fot. Magda Baczyńska
Przemek Daniłowicz – gitarzysta, kompozytor, realizator dźwięku. Studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie gitary jazzowej i fortepianu. Otrzymał dyplom realizatora dźwięku Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Współpracuje z wieloma znakomitymi muzykami (Tomasz Stańko, Joel Grip, Eve Risser, Yuko Oshima, Niklas Barno, Seiko Fukushima). Komponuje muzykę do filmów i gra muzykę z pogranicza jazzu, muzyki współczesnej, eksperymentalnej, improwizowanej, z wykorzystaniem nowatorskich technologii i instrumentów analogowych. Pasjonuje się kolekcjonowaniem i grą na instrumentach etnicznych.
fot. Wojtek Kornet
Sebastian Mac – gitarzysta i producent, tworzy w nurcie muzyki eksperymentalnej głównie elektroakustycznej i improwizowanej. Współtwórca projektu KR_39, występował z Mazzoll Trio, gitarzysta zespołu PITZ. Ważniejsze występy: Warsaw Summer Jazz Days (2013), John Cage Year Lublin 2012, Europejski Kongres Kultury (2011), Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY (2011, 2012, 2013), Brave Festival (2012).
fot. Alina Gajdamowicz
Mikołaj Pałosz – niezależny wiolonczelista, improwizator i kompozytor specjalizujący się w muzyce współczesnej i awangardowej. Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Zdobywca nagród na konkursach muzycznych (m.in. Konkurs Współczesnej Muzyki Kameralnej im. K. Pendereckiego, Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. W. Lutosławskiego). Występował m.in. na festiwalach Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova we Wrocławiu, 1 Festiwalu Pawła Szymańskiego, w serii Portrety Kompozytorów, contem.ucha w Łodzi, AudioLogie w Lublinie, Ad Libitum w Warszawie, Audio Art i w serii Playback Play. W latach 1998-2008 był członkiem zespołu wiolonczelowego Conjunto Ibérico. Jest stałym członkiem Warszawskiej Grupy Cellonet pod kierunkiem Andrzeja Bauera. Współpracuje także z zespołem Kwartludium.
Zespół Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej pod kier. Moniki Mamińskiej-Domagalskiej
Skład: Zofia Bernad, Iona Gumowska, Hanna Linkowska, Monika Mamińska-Domagalska
Zespół powstał w 1999 roku w Lublinie przy Fundacji Muzyka Kresów. Założycielami i liderami zespołu są Jan Bernad i Monika Mamińska. Głównym celem zespołu jest zachowanie i twórcza kontynuacja polskich pieśni tradycyjnych. Członkowie zespołu przyswoili sobie archaiczne techniki tradycyjnego śpiewu, charakteryzującego się naturalnym surowym brzmieniem i estetyką odległą zarówno od śpiewu bel canto, jak i muzyki popularnej. Członkowie zespołu nagrali cztery płyty „Pieśni Polskie”, „Kołysanki” i „Polskie pieśni wielkopostne” i „Sceny z bezkresu”. Koncertowali w kraju i zagranicą, brali udział w przedstawieniach teatralnych. Zespół ma w repertuarze spektakle „Pieśni polskie” i „Trzy dźwięki”, który jest bliższy muzyce współczesnej niż tradycyjnej.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin.