wesele

Wystawa masek realizowanych na warsztatach artystycznych w Ośrodku Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych Rozdroża pod kierunkiem Joanny Stanowskiej i Moniki Mamińskiej-Domagalskiej

Otwarcie wystawy: 9 grudnia 2009 (środa) g.: 19:00
STOP! GALERIA | OMIT Rozdroża | Krakowskie Przedmieście 39 Lublin

W barwnym korowodzie współczesności wirują refleksy dawnych obrzędów. Na wpół uświadomione gesty i zatarte znaczenia powracają do życia podczas celebracji zaślubin, wzniecane tańcem, pieśnią, kostiumem. Wesele ponownie staje się widowiskiem „poza czasem”, którego bohaterowie ulegają krótkotrwałej metamorfozie, tracą indywidualność – zakładają symboliczne maski, by, jako goście, gospodarze i widma, stanąć na scenie największego z teatrów…

Maska – wehikuł tradycji. Paradoksalnie – zasłona, która odsłania. Niegdyś towarzyszka rytuału, dziś – w rekwizytorni kultury wysokiej. Epoka karnawalizacji uczyniła z niej swoje obrazowe alter ego, metaforę niestabilnego ludzkiego „ja”, które gorączkowo powiela własne oblicza.
Kamila Dworniczak

Inspiracją dla projektów masek prezentowanych podczas wystawy WESELE w STOP! GALERII Ośrodka „Rozdroża”, były polskie pieśni obrzędowe oraz oniryczny świat Wesela Stanisława Wyspiańskiego.

Maski powstały podczas wspólnych warsztatów prowadzonych przez Joannę Stanowską (opieka plastyczna) i Monikę Mamińską-Domagalską (opieka muzyczna), na początku grudnia 2009 roku w Ośrodku Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”.

Joanna Stanowska – ur. w 1988 r. w Lublinie. Studentka III roku Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Wieloletnia wolontariuszka, animatorka i konferansjerka Międzynarodowych Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku, Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych „Albertiana”. Organizuje i prowadzi warsztaty dla instruktorów oraz członków amatorskich zespołów teatralnych m.in. podczas Ogólnopolskich Puławskich Spotkań Lalkarzy, w Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie, Centrum Arteterapii w Lublinie. Pasjonuje się fotografią artystyczną, japońskim teatrem tradycyjnym (nō, bunraku) oraz poszukiwaniem nowych środków wyrazu w teatrze formy.

Monika Mamińska-Domagalska – ur. w 1959. Absolwentka polonistyki, KUL. Od 1983 roku współpracuje z Janem Bernadem. W 1991 r. wspólnie powołali w Fundacji Muzyka Kresów. Współautorka programów i projektów fundacyjnych w latach 1991 – 2009. Od 1999 prowadzi Zespół Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej. Współpracowała z Teatrem Narodowym w Warszawie, Starem Teatrem w Kraków, Teatrem Nowym w Łodzi i Teatrem Jeleniogórskim prowadząc warsztaty wokalne. Realizuje programy badawcze związane z tradycjami śpiewaczymi. Od 2008 pracuje w Ośrodku Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” prowadząc m.in. warsztaty śpiewu tradycyjnego.

Ciemna strona fotografii

Stop! Galeria

Lublin, Krakowskie Przedmieście 39

2 lutego 2010, wtorek, godz. 19:00

zaprasza na wernisaż wystawy

CIEMNA STRONA FOTOGRAFII

Fotografie w technice mokrego kolodionu studentów PWSFTViT ” oraz spotkanie z Markiem Szyrykiem – fotografem i pokaz metody mokrego kolodionu.

Mokra metoda kolodionowa została opracowana i zastosowana w fotografii w 1851 roku. Jest to bardzo wrażliwy i kapryśny proces-każdy kawałek nośnika musi być ręcznie pokryty kolodionem (roztwór nitrocelulozy w eterze i alkoholu z dodatkiem bromków i jodków), uczulony na światło w azotanie srebra, następnie dość szybko naświetlony i wywołany kiedy jest jeszcze mokry. Emulsję kolodionową wylewa się na różne podłoża: czarne szkło (powstaje wtedy tzw.ambrotyp), metalowe płytki (określane jako ferrotyp) lub też na szkłow tym przypadku tworzące szklany negatyw.Na końcu proces wymaga utrwalenia w cyjanku potasu (w wersji klasycznej), wypłukania płytki, a po wyschnięciu pokrycia dodatkowo ochronnym werniksem.

Ta technologia wymaga naświetlenia na jeszcze mokrej warstwie kolodionu, która utrzymuje swoją czułość maksymalnie kilka minut i w tym czasie należy dokonać naświetlenia, a następnie szybko wywołać wilgotną jeszcze płytę. Wywoływanie odbywa się przez polewanie płyty roztworem siarczanu żelaza z dodatkiem kwasu octowego i alkoholu. Aby można tego dokonać, fotograf na przykład pejzażysta, czy nawet onegdaj fotograf wojenny musiał zabierać ze sobą całe laboratorium, by na miejscu przygotowywać materiał i od początku do końca samemu wszystko wykonać.

Mokry proces kolodionowy jest techniką w dużym stopniu nieprzywidywalną, ponieważ każda płytka poddana jest indywidualnej obróbce i stanowi jedyny unikalny egzemplarz.

Powstałe prace są efektem zajęć prowadzonych na PWSFTviT z przedmiotu techniki specjalne. Znamienne jest to, że pierwsze fotografie wykonywane przez moich studentów są prymarną potrzebą posiadania wizerunku twarzy. Te ambrotypy są ich pierwszym spotkaniem z tą magiczną techniką. Pełne niedoskonałości oblewu światłoczułej emulsji, plam, śladów drżenia rąk i obaw są zarazem świadectwem Ekpresji płynącej z tych fotografii.

Marek Szyryk

wstęp wolny

 

Audiologie

Muzyczna Scena Eksperymentalna prezentuje

audioLogie: Kino dla ucha

28 stycznia (czwartek), godz.19:00

OMIT Rozdroża, ul. Krakowskie Przedmieście 39

Muzyczna Scena Eksperymentalna to nowe przedsięwzięcie Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”. W jego ramach w roku 2009 odbyły się koncerty muzyki eksperymentalnej artystów ze wschodu – Zavoloki i Kotry z Ukrainy oraz Borisova, Nosovej, i Belorukova z Rosji. Swój udział w ostatnim projekcie mieli również lubelscy muzycy – Kim_Nasung i Kiloo.

W nowym 2010 roku, MSE rozpoczyna swoją działalność programem „audioLogie”, który będzie serią spotkań-słuchowisk poświęconych różnym odmianom współczesnej muzyki eksperymentalnej. Autorem programu jest Konrad Chyl, muzyk występujący pod pseudonimem harp. Podczas pierwszego spotkania pod hasłem „Kino dla ucha. Kompozytorzy muzyki konkretnej i akuzmatycznej.” przybliżymy słuchaczom temat muzyki konkretnej.

Muzyka konkretna jest jednym z ważniejszych zjawisk we współczesnej twórczości dźwiękowej. 1,5 h set zawierać będzie zarówno utwory klasyków „musique concrete” (Pierre Henry, Luc Ferrari, Michel Chion) oraz nowoczesnych twórców, którzy kierują ten gatunek w stronę muzyki elektroakustycznej, sztuki dźwięku i dj’skiego eksperymentu (Jason Kahn, ErikM, Mario de Vega). Rozkruszany styropian, pękający budynek, huragan, korek uliczny, huk, eksplozja, szmer albo łkanie – materią utworu konkretnego może być każdy rodzaj dźwięku. Muzyka konkretna to inaczej niewidoczny, akustyczny film – film do słuchania.

Kolejne spotkania w ramach programu „audioLogie” w każdy ostatni czwartek miesiąca.

Zapraszamy

wstęp wolny

stop! galeria


Cykl wystaw prezentowanych w „STOP! Galeria” jest projektem organizowanym przez nasz ośrodek. Pracownicy zagospodarowali w swojej siedzibie przy ulicy Krakowskie Przedmieście 39 przestrzeń przeznaczoną na ekspozycję prac plastycznych o nazwie „STOP! Galeria”. Projekt zakłada wykorzystanie przestrzeni na cyklicznie organizowane wystawy wybitnych artystów oraz uzdolnionych artystów młodego pokolenia tworzących zarówno w nurcie sztuki współczesnej, jak i sztuki tradycyjnej. Wystawy odbywać się będą każdego miesiąca 2009 roku. Ideą projektu jest stworzenie otwartej galerii, która będzie polem do współpracy, wymiany doświadczeń, integracji i wzajemnej inspiracji twórczych środowisk artystycznych.

małe kino na rozdrożu

Projekt „Małe kino na rozdrożu” jest cyklem otwartych projekcji filmowych odbywających się w naszej siedzibie przy ulicy Krakowskie Przedmieście 39. Pokazy filmów będą odbywać się raz w miesiącu w 2009 roku. Celem projektu jest przede wszystkim prezentacja bogactwa współczesnych kultur i obyczajów małych społeczności Europy oraz innych stron świata. Poza tym ideą zadania jest stworzenie możliwości do spotkań, integracji i wymiany doświadczeń środowisk zainteresowanych tematyką etnografii i antropologii kultury.
Filmy, które będą prezentowane stanowią dzieła przełomowe i pionierskie dla antropologii kulturowej. Opowiadają o folklorze różnych regionów świata oraz stanowią monografie odległych plemion. Pokazane zostaną zarówno filmy uznane i nagradzane na różnych festiwalach filmowych, jak i amatorskie, niezależne.

Festiwal Open City/ Otwarte Miasto

open city 2012

Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej OPEN CITY / OTWARTE MIASTO

 

Data 4. edycji:21 czerwca – 22 lipca 2012 / Kurator: Wojciech Krukowski

 

Data 3. edycji: 22 czerwca – 13 lipca 2011 / Kurator: Monika Szewczyk

 

Data 2. edycji: 18 czerwca – 16 lipca 2010 / Kurator: Krzysztof Żwirblis

 

Data 1. edycji: 22 czerwca – 20 lipca 2009 / Kurator: Waldemar Tatarczuk

 

www.opencity.pl

 

Lubelski festiwal sztuki w przestrzeni publicznej to jedna z najważniejszych prezentacji sztuki współczesnej w Polsce i największa tego typu wystawa na wschodzie Polski. Festiwal Open City opiera się na idei uwolnienia działa sztuki od sterylnej i pozbawionej kontekstu przestrzeni muzeum, na rzecz zmiennego otoczenia miasta. Przez miesiąc, na przełomie czerwca i lipca, artyści wydają swoje prace pod oceny i refleksje mieszkańców miasta i turystów. Sztuka zostaje wystawiona zarówno na ulotne emocje przechodniów, jak i na zmienne warunki atmosferyczne. Wpisana w dziejowy kontekst i współczesne problemy przestrzeni miejskiej, staje się zarówno jej komentarzem jak i kolejnym rozdziałem historii miasta. Dodatkową wartością festiwalu Open City jest pełna dokumentacja realizacji artystów w formie katalogu sztuki aktualnej oraz realizacje trwałe.

Od 2009 roku jest to instalacja Teresy Murak Źródło. Strumień. Woda w postaci „rzeki hyzopu” płynącej od podnóża Zamku na Wschód.

W 2010 roku stałą realizacją festiwalu jest obiekt Bohdana Rucińskiego Przejście, eksponowany na Deptaku.

W 2011 roku trwały ślad w przestrzeni Lublina pozostawił Mariusz Tarkawian, projektem Piosenka, wciąż widocznym na ul. Jasnej.


 

 

Kontakt:

Barbara Wybacz

tel. + 48 81 466 59 89 | barbara.wybacz@rozdroza.com

Podróż ku pieśni

„Podróż ku pieśni” to nowy międzynarodowy program Fundacji Muzyka Kresów i Ośrodka Rozdroża. Program poświęcony jest fenomenowi pieśni tradycyjnych jako doświadczeniu duchowemu w różnych kulturach świata. Program „Podróż ku pieśni” jest programem długofalowym i wieloaspektowym. Składają się nań zajęcia praktyczne, spotkania, badania terenowe,warsztaty, wykładyseminaria.

Do udziału w realizacji programu zapraszani są przedstawiciele różnych dziedzin nauki: etnomuzykolodzy, historycy sztuki, filozofowie, socjolodzy, antropolodzy, archeolodzy oraz przedstawiciele sztuki: śpiewacy wykonujący pieśni tradycyjne, kompozytorzy muzyki współczesnej, artyści sztuk współczesnych. Program ma charakter międzykulturowy, prezentowane będą środowiska, twórcy z całego świata, różnych środowisk, wykonujący i rekonstruujący stare tradycje śpiewacze bądź tworzący w nawiązaniu do nich.

Historia pieśni tradycyjnej to historia utraconej energii. Odrzucając kultury , oprócz różnych praktyk doświadczania świata, odrzuciliśmy również sposób śpiewania, który powołuje zapomnianą energię. Energia ta nie jest energią wyabstrahowaną. Ona jest ciągle w zasięgu naszych rezonatorów, naszej wrażliwości….

Najstarsze Pieśni Europy

Międzynarodowy Festiwal „Najstarsze Pieśni Europy”

Data najbliższej edycji: 2 – 4 października 2014

Podczas festiwalu „Najstarsze Pieśni Europy” prezentowane są najstarsze muzyczne świadectwa kultury tradycyjnej z różnych regionów Europy. W dotychczasowych edycjach festiwalu uczestniczyło kilkadziesiąt zespołów śpiewaczych i liczni soliści z Albanii, Białorusi, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rosji, Ukrainy, Słowacji, Serbii i Włoch. Archaiczne pieśni, których korzenie nierzadko sięgają czasów przedchrześcijańskich, wykonują zarówno wiekowi strażnicy wiejskiej tradycji, jak młodzi artyści z miasta, którzy podjęli trud rekonstrukcji dawnych technik śpiewania i ocalenia ginących pieśni. Festiwal jest okazją do posłuchania nielicznych żywych lub ożywionych przez etnomuzykologów i artystów pieśni ocalałych na krańcach Europy.

Dzięki temu festiwal stanowi unikalne forum międzynarodowej wymiany doświadczeń, myśli i idei. Międzynarodowy Festiwal „Najstarsze Pieśni Europy” jest jednym z najważniejszych projektów istniejącej od 1991 roku Fundacji „Muzyka Kresów”. Od 2009 roku festiwal organizowany jest wspólnie przez Fundację Muzyka Kresów i Ośrodek „Rozdroża”.

www.npe-festiwal.pl

info@npe-festiwal.pl

Kontakt:

Renata Kamola
+48 81 466-61-68
+48 511 044 975

renata.kamola@rozdroza.com

Zespół Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej

Zespół Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej

Powstał w 1999 roku w Lublinie z inicjatywy Fundacji Muzyka Kresów. Założycielami i liderami zespołu są Jan Bernad i Monika Mamińska. Zespół wyłonił się spośród uczestników prowadzonych przez fundację w całym kraju od końca lat dziewięćdziesiątych zajęć warsztatowych. Przez warsztaty i szkoły letnie przewinęło się blisko tysiąc osób, a przez zespół od początku jego istnienia kilkudziesięciu wykonawców z całego kraju – uczniów, studentów ludzi wykonujących różne zawody.

Głównym celem zespołu jest zachowanie i twórcza kontynuacja polskich pieśni tradycyjnych. W toku intensywnych, długotrwałych zajęć laboratoryjnych członkowie zespołu przyswoili sobie archaiczne techniki białego śpiewu, charakteryzującego się naturalnym, surowym brzmieniem, specyficznym sposobem oddychania i estetyką odległą zarówno od śpiewu bel canto, jak i muzyki popularnej.

Członkowie zespołu terminowali również u wybitnych śpiewaków ludowych i najlepszych fachowców rekonstruujących technikę archaicznego śpiewu z Polski, Ukrainy, Białorusi, Rosji i Litwy. Wśród nich byli znakomici etnomuzykolodzy i praktycy z powodzeniem prowadzący własne zespoły śpiewu tradycyjnego. Rekonstrukcja pieśni wiąże się ze skrupulatnymi badaniami terenowymi, kwerendami w archiwach i bibliotekach. Członkowie zespołu nagrali trzy płyty: „Pieśni polskie”, „Kołysanki”, „Pieśni polskie wielkopostne”. Koncertowali w kraju i zagranicą, brali udział w przedstawieniach teatralnych. Zespół przygotowuje obecnie spektakl muzyczny „Trzy dźwięki” bliższy muzyce współczesnej niż tradycyjnej.

Pieśni polskie

Scenariusz i reżyseria
Jan Bernad
Współpraca
Monika Mamińska
Wykonawcy
Anastazja Bernad, Zofia Bernad, Olga Kozieł, Hanna Linkowska, Jagna Knittel, Monika Mamińska, Klaudia Niemkiewicz, Magdalena Sawicka, Ewa Stankiewicz, Zofia Szyrajew.

Spektakl pieśni polskie powstał z doświadczenia dotkliwego braku tradycji w kulturze i świadomości Polaków w jej źródłowym, elementarnym sensie. Spektakl proponuje muzyczną wędrówkę w czasy początku – w mitologiczne praczasy naszej kultury. Układ pieśni buduje narrację, która przez zmienne skale, tonacje, struktury rytmiczne i zapomniane dialekty ma się stać magicznym wehikułem pozwalającym przekroczyć nasze ograniczenia, zapomnieć o ciężarze codzienności, odrzucić estetyczne przyzwyczajenia i podróżować w głąb tradycji, w głąb siebie. Spektakl stara się przywrócić pieśniom polskiego ludu ich pierwotny sens i powagę z czasów, gdy towarzyszyły nie tylko życiowym troskom i radościom, ale też mistycznym uniesieniom, umożliwiały obcowanie z niewidzialnym i wędrówki po świecie codziennym. Prowadzi ku doświadczeniom inicjacyjnym, ku zapomnianym rytuałom przejścia – do świata naszych zapomnianych przodków. Szorstka maniera wykonawcza zespołu nawiązuje do obrzędowych źródeł polskich pieśni.

… Szkoła Muzyki Tradycyjnej osiągnęła chyba najwyższy możliwy poziom w kontynuowaniu ludowej tradycji śpiewaczej w warunkach współczesnej cywilizacji. Oczywiście nie jest to „to samo”, ale przecież nie oczekujemy od śpiewaków, że cofną się w czasie o sto lat w sensie fizycznym […] Zrozumienie tradycji, cech artykulacyjnych, brzmieniowych, systemu dźwiękowego jest w Zespole wzorowe.

Daleka pieśń. Warszawska Jesień 2006. Antoni Beksiak, Ruch Muzyczny rok 1, nr 24, 26 XI 2006

Skip to content