Galeria festiwalu KODY 2022
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tegorocznej, 14. edycji Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY, która odbyła się w dniach 11-15 MAJA 2022.
Program Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY
Zapraszamy do zapoznania się z programem tegorocznego Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY, który odbędzie się w dniach 11-15 maja 2022 roku:
26. Wielkanocny Festiwal im. L. van Beethovena – recital Juana Péreza Floristána
Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych ROZDROŻA zaprasza na Recital fortepianowy Juana Péreza Floristána – zwycięzcy Artur Rubinstein Competition Tel Aviv 2021 .
Recital odbędzie się 11 kwietnia 2022 roku o godzinie 18:00 w Sali Wielkiej Trybunału Koronnego w Lublinie (ul. Rynek 1).
Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Ambasadora Hiszpanii, Ambasady Izraela w Polsce oraz Prezydenta Miasta Lublin.
Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona – zapraszamy po odbiór bezpłatnych wejściówek do siedziby Ośrodka ROZDROŻA przy ul. Peowiaków 12 w Lublinie.

PROGRAM
Fryderyk Chopin:
24 Preludia
Franz Liszt:
Années de Pèlerinage „Italie”
- Lo sposalizio
- Il pensieroso
Richard Wagner/Franz Liszt:
Isoldes Liebestod
Franz Schubert:
Wanderer Fantasie
Juan Pérez Floristán – fortepian
Sławomir Holland – oprawa słowna
Fragment spektaklu wg Abrahama Suckewera „Do Polski”
Poemat „Do Polski” Abrahama Suckewera jest wyznaniem miłości do ojczyzny, której pełne oblicze stanowi różnorodność. Tęsknota, która każe się autorowi mierzyć z wiejącą grozą prawdą o swym kraju, płynie z miłości. Bo tylko z miłości można wypowiedzieć najtrudniejsze prawdy. Jak te o wojnie, która dała moc ludzkiej podłości, dzielącej świat na tych, którzy mają i nie mają prawa istnieć. Podłość ta ma twarze konkretnych ludzi, gnieździ się w konkretnych sytuacjach. Grozę budzi fakt, że zachowała swoją moc również po wojnie i jest niczym monstrum strzegące wejścia komuś do własnego domu.
O ARTYSTACH
Juan Pérez Floristán – zdobywca I nagrody oraz nagrody publiczności na Międzynarodowym Mistrzowskim Konkursie Pianistycznym im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie w 2021 roku, I nagrody oraz nagrody publiczności na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Palomy O’Shea w Santander w 2015 roku, I nagrody na Konkursie Steinwaya w Berlinie w 2015 roku oraz Medalu Miasta Sewilli. Mimo swojego wieku – ma zaledwie 29 lat – Juan Pérez Floristán stał się wzorem dla młodych pokoleń muzyków hiszpańskich i europejskich.
Debiutował w najważniejszych salach koncertowych świata, takich jak Carnegie Hall, Royal Albert Hall (z orkiestrą BBC Philharmonic na Festiwalu Proms), Wigmore Hall, Herkulessaal w Monachium, Tonhalle w Zurychu, Narodowa Sala Koncertowa im. Béli Bartóka w Budapeszcie czy Teatro La Fenice w Wenecji. Jego nagrania obejmują płytę CD z Orkiestrą Koncertową BBC z Londynu, solową płytę CD dla Naxos (z utworami Liszta, Schumanna i Beethovena) oraz dwie płyty CD z utworami kameralnymi Schuberta, Szostakowicza i Brahmsa.
Od 2020 roku uczy gry na fortepianie w Fundacji Barenboima w Sewilli, zaś od 2021 roku prowadzi praktyczne zajęcia z rytmiki w szkole aktorskiej La Colmena w Sewilli. Od roku 2021 jest oficjalnym artystą firmy Yamaha.
Sławomir Holland – aktor, absolwent PWST we Wrocławiu. Współpracował z wieloma stołecznymi scenami, od 2007 roku był członkiem zespołu i do dziś współpracuje z Teatrem Ateneum. Ma w swoim dorobku wiele głównych i znaczących ról teatralnych oraz udział w ponad stu filmach i serialach. Przedstawienie „Josela Rakowera rozmowa z Bogiem” z jego udziałem otrzymało w 2012 r. Nagrodę Publiczności na III Łódzkim Festiwalu Monodramu „Mono w Manu”. Od 2012 roku koncertuje w Polsce i za granicą, wykonując partię Narratora w słynnych „Siedmiu Bramach Jerozolimy” oraz „Pasji wg św. Łukasza” Krzysztofa Pendereckiego.
O FESTIWALU
Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena powstało 24 września 2003 roku w Krakowie. Założycielem instytucji jest prezes Elżbieta Penderecka. Podstawową działalnością Stowarzyszenia jest organizacja Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena oraz promocja muzyki klasycznej.
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena organizowany jest od 1997 r., roku upamiętniającego 170. rocznicę śmierci twórcy opery Fidelio i IX Symfonii. Od 2004 roku odbywa się w Warszawie (pierwsze 7 edycji w Krakowie). Festiwal na stałe wpisał się w krajobraz kulturowy, nie tylko Polski, ale i Europy, czyniąc okres oczekiwania na Święta Wielkanocne pełniejszym doświadczeniem. Od października 2001 roku Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena został członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali w Gent (Belgia).
Festiwal Wielkanocny jest, nie tylko od 24 lat ważnym wydarzeniem artystycznym, uznawanym za jedno z najważniejszych w Europie, ale także – dzięki wypracowanym przez lata narzędziom promocji – międzynarodową platformą networkingową, będącą miejscem spotkań wybitnych muzyków ze wszystkich kontynentów, jak również przedsięwzięciem pomagającym kreować wizerunek Polski i polskich miast (Festiwal odbywa się w Warszawie i wielu miastach Polski – Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Lublinie, Zabrzu, Radomiu, Gdańsku, Szczecinie, i od 2019 Jeleniej Górze, Sopocie, Kazimierzu Dolnym);
Program każdej edycji Festiwalu jest inny, pokazuje ciekawe i różnorodne osiągnięcia muzyki światowej i europejskiej, a także polskiej. Program Festiwalu ma na celu prezentacje utworów Beethovena z wielu perspektyw i w różnych kontekstach co pomaga zrozumieć, skąd Beethoven czerpał inspirację, jak jego muzyka wpłynęła na innych kompozytorów, a także jakie jest miejsce spuścizny Beethovena we współczesnej kulturze. Od pierwszej edycji Wielkanocny Festiwal słynie z organizacji wystaw manuskryptów muzycznych, które są jednym ze skarbów światowego dziedzictwa kulturowego. Podczas wystaw, odbywających się co roku w Bibliotece Jagiellońskiej, prezentowane są bezcenne autografy Bacha, Haydna, Mozarta, Beethovena, Chopina Schumanna i Brahmsa, a także najcenniejsze zabytki polskiej muzyki. Całość dopełniają międzynarodowe sympozja muzykologiczne współorganizowane z Akademią Muzyczną w Krakowie, którego tematyka nierozłącznie wiąże się w myślą przewodnia danej edycji Festiwalu i oscyluje w sposób szeroki wokół twórczości i dziedzictwa muzyki Patrona wydarzenia. Owocami sympozjów są publikacje naukowe zawierające teksty w języku polskim i obcym.
Wszystkie wydarzenia festiwalowe są zorganizowane wokół głównego tematu, myśli przewodniej danej edycji, który w roku 2022 brzmi „Beethoven – ojciec wielkiego symfonizmu”.
Elżbieta Penderecka, Dyrektor Generalny Festiwalu, konsekwentnie realizuje zamierzenia mające na celu, by starannie dobrany program koncertów był interpretowany przez najlepszych artystów z całego świata.
Znakiem rozpoznawalnym Festiwalu są publikacje, takie jak książki programowe czy foldery wydarzeń towarzyszących, które mają nie tylko wysoki walor merytoryczny, ale i artystyczny po przez dobór wysokiej klasy papierów, technik poligraficznych czy artystów grafików, którzy czuwają nad stroną wizualną materiałów. Wizytówką Festiwalu są także plakaty zaprojektowane przez tak wybitnych artystów jak Ryszard Horowitz, Rafał Olbiński, Stasys Eidrigevičius, Wojciech Siudmak, Grzegorz Stec, Witold Siemaszkiewicz, Andrzej Pągowski, Marianna Sztyma, Wilhelm Sasnal i Monika Zawadzki.
Niemal dwa festiwalowe tygodnie to święto muzyki, na którym oprócz koncertów symfonicznych i kameralnych, oratoriów i oper odbywa się wiele wydarzeń towarzyszących. Wraz z Międzynarodowym Sympozjum Muzykologicznym w Warszawie, Wystawą Manuskryptów, Stowarzyszenie organizuje także Kursy Mistrzowskie dla młodych muzyków, będące niepowtarzalna okazją do obcowania młodych muzyków z wybitnymi osobowościami artystycznymi. Festiwal ma swoje stałe miejsce w kalendarzu i odbywa się w Warszawie zawsze na dwa tygodnie przed Świętami Wielkanocnymi. Ponadto dzięki starania Organizatorów i realizacji misji mającej na celu promocję muzyki na terenie całego kraju, festiwal rozszerzył swoja formułę i organizuje koncerty towarzyszące wydarzeniu m.in. w Krakowie, Katowicach, Lublinie, Zabrzu, Radomiu, Gdańsku, Sopocie, Wrocławiu.
ORGANIZATOR: Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych ROZDROŻA
PARTNER: Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena
Koncert TRADYCYJNYCH PIEŚNI UKRAINY
Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych ROZDROŻA zaprasza na koncert TRADYCYJNYCH PIEŚNI UKRAINY w wykonaniu zespołu Dziczka oraz duetu Maniucha i Ksawery.
Wydarzenie odbędzie się 1 kwietnia 2022 roku (w piątek) o godzinie 19:00 w Bazylice OO. Dominikanów (ul. Złota 9).
Wstęp wolny
Dochód ze sprzedaży płyt i katalogów podczas koncertu, zostanie przeznaczony na rzecz wsparcia rezydencji ukraińskich artystów w Ośrodku ROZDROŻA.
PROGRAM
Na program koncertu „Pieśni Wielkopostne” zespołu Dziczka składają się pieśni o religijnym charakterze (tzw. psalmy), zaczerpnięte z nagrań́ autentycznych wykonawców z obszaru Połtawy, Zachodniego Polesia, a także Północnego Podlasia (częściowo w granicach współczesnej Polski), ponadto utwory znalezione w źródłach drukowanych, a także nabożne kantyki św. Dymitra z Rostowa – największego klasyka ukraińskiej literatury religijnej z przełomu XVII i XVIII wieku, urodzonego na Kijowszczyźnie. W tradycji ludowej tzw. psalmy wykonywano zarówno w cerkwi, jak i poza świątynią̨, na dworze lub w domu. Tematykę̨ większości stanowią̨ motywy biblijne lub apokryfy powstałe w tradycji ustnej i przekazywane z pokolenia na pokolenie wśród ludu. Muzyka psalmów, a także sposób ich wykonywania są̨ zróżnicowane – czasami przypomina cerkiewną, czasami jest bardziej w stylu pieśni obrzędowych lub lirycznych.

MANIUCHA I KSAWERY to duet, który w autorski sposób łączy jazzową improwizację z ginącymi pieśniami ukraińskiego Polesia. W swoich kompozycjach przywołują pieśni wiosenne, żniwne, weselne, miłosne, dziadowskie, kolędy i kołysanki, łącząc je w opowieści odwzorowujące cykle przyrody i ludzkiego życia. Wspólnie snują opowieści przekraczając granice czasu i gatunków muzycznych, czerpiąc z wieloletnich podróży Maniuchy do śpiewaczek z ukraińskich wsi i wspólnej muzycznej wyobraźni. Niejednokrotnie sięgają także do archiwalnych nagrań z polskich wsi tego terenu.

O ARTYSTACH
Tetiana Sopiłka – ukraińska wokalistka, etnomuzykolog, pedagog. Absolwentka i wieloletni pracownik naukowy Akademii Muzycznej im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie. Wykładowca Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej, współpracownik Fundacji „Muzyka Kresów” w Lublinie. Jest członkinią powstałego w 1979 roku legendarnego ukraińskiego zespołu Drewo, skupiającego wykonawców i badaczy muzyki tradycyjnej, a także założycielką i liderką warszawskiego zespołu Dziczka. Od 1991 roku jeździ po wsiach Ukrainy zbierając oryginalne, archaiczne pieśni, obrzędy i rytuały. Od kilku lat prowadzi badania muzyki tradycyjnej Podlasia, w szczególności prawosławnych pieśni religijnych kanonicznych i paraliturgicznych. Jest autorką wielu artykułów naukowych oraz płyt z muzyką tradycyjną z nagraniami autentycznych wykonawców. Od ponad 20 lat prowadzi warsztaty śpiewu ukraińskiego w Polsce, Niemczech, Francji, Litwie i innych krajach. Jako wokalistka bierze udział w międzynarodowych projektach muzyki tradycyjnej oraz w koncertach muzyki współczesnej. Występowała m.in. z grupą Voo Voo w projektach „Voo Voo i UkraInni” oraz „Harmonia”. Współpracuje również przy projektach teatralnych, radiowych i filmowych, tworząc oprawę muzyczną, a także jako konsultant wokalny w technice śpiewu białego.
Dziczka – zespół powstał w 2006 roku w Warszawie w grupie przyjaciół, miłośników muzyki tradycyjnej. Repertuar grupy stanowią tradycyjne wiejskie pieśni – obrzędowe, liryczne, religijne – z różnych regionów Ukrainy oraz Podlasia. W swoich interpretacjach śpiewaczki starają się zachować oryginalne dialekty oraz charakter i sposób wykonania. Dziczka regularnie daje koncerty w Polsce i za granicą, bierze udział w festiwalach i projektach teatralnych. Zespół wziął udział w filmie Wojtka Smarzowskiego „Wołyń”, wnosząc do niego ukraińską muzykę wokalną. Na dorobek zespołu składają się trzy płyty: Tradycyjne pieśni z Ukrainy (2009), Kolędy z Podlasia (2012), Pąć (2021).
Dziczka to drzewo z charakterem, niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju, mocne i wytrzymałe, potrafiące przetrwać w każdych warunkach – a jednocześnie chętnie dzielące się swą siłą zawartą w najlepszych na świecie owocach. Tak samo jest z muzyką wykonywaną przez zespół Dziczka – każda pieśń uwodzi oryginalnym brzmieniem indywidualnych głosów zlewających się w harmonijną całość. W naturalnych, charakterystycznych tembrach słychać pierwotność Polesia i tęsknotę Połtawszczyzny. Tak jak owoce dzikich drzew, te pieśni nasiąknięte są wszystkim, z czego wyrosły: otaczającym krajobrazem, losami śpiewających je ludzi, słońcem, wiatrem.
Maniucha Bikont – urodzona 1 986 roku muzyczka, antropolożka, doktorantka wydziału Artes Liberales (UW), uczestniczka badań terenowych w Polsce, w Ukrainie, Białorusi i w Rosji. Członkini zespołów muzycznych i teatralnych zajmujących się muzyką tradycyjną, rytuałami, improwizacją i niekonwencjonalnymi technikami wokalnymi.
Związana z Fundacją Muzyka Kresów (od 1999 r.), Stowarzyszeniem „Dom Tańca” (od 2006 r.), OPT „Gardzienice” (2005-2010), Chórem Kobiet (2010-2013). Od 2008 roku uczestniczka i współtwórczyni projektów Jagny Knittel realizowanych na ukraińskim i białoruskim Polesiu. Stypendystka Funduszu Wyszehradzkiego na katedrze etnomuzykologii w Akademii Muzycznej w Kijowie u Jewgena Jefremowa (2010/2011).
Wokalistka zespołów: Dziczka, Z lasu, Niewte, Gęba. W kapeli Tęgie Chłopy śpiewa i gra na tubie. Współpracuje z Prusinowski Kompania i innymi wykonującymi muzykę tradycyjną in crudo. Współpracuje z muzykami jazzowymi i awangardowymi, jak: Ksawery Wójciński, Assaf Talmudi, Shay Tsabari, Rafael Rogiński, Ilia Saytanov.
Prowadzi muzyczne warsztaty i potańcówki w Polsce, Litwie, Ukrainie i Rosji. Współpracuje przy muzyce do filmów i spektakli. Kuratorka koncertów na Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. Związana z Kieleckim Taborem Domu Tańca.
Brała udział w nagraniach płyt: Pieśni z Ukrainy i Kolędy z Podlasia zespołu Dziczka, Where my complete beloved is zespołu Hera, Adieu Adama Struga, Ławeczka zespołu Warszawa Wschodnia, Dansing kapeli Tęgie Chłopy.
Ksawery Wójciński – kontrabasista i kompozytor, ur. w 1983 r. Wszechstronny muzyk o wielkiej wrażliwości na brzmienie. Nie boi się eksperymentów. Jego zainteresowania sięgają od muzyki dawnej aż po najbardziej wyrafinowaną improwizowaną muzykę współczesną. Współpracował z takimi muzykami jak: Charles Gayle, Uri Caine, Mikołaj Trzaska, Michael Zerang, Hamid Drake, Maniucha Bikont, Satoko Fuji, Nicolle Mitchell, Tim Sparks, Klaus Kugel, Ken Vandermark, Mats Gustafsson, Gaba Kulka, Robert Rasz, Wacław Zimpel, Paweł Postaremczak, Raphael Roginski, Robert Kusiołek, Krzysztof Dys, Szymon i Maurycy Wójcińscy.
Współtworzy takie formacje jak: Wójciński/Szmańda Quartet, Charles Gayle Trio. Koncertuje w kraju i za granicą. Jest znany również ze swych wokalnych eksperymentów.
Maniucha Bikont i Ksawery Wójciński występowali m.in. w Pardon To Tu, otrzymali pierwsze miejsce na Turnieju Muzyków Prawdziwych, organizowanym przez Filharmonię Szczecińską w kategorii Soliści Wokaliści (2015) oraz Nagrodę Specjalną im. Czesława Niemena na Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja (2016). Nagroda ta umożliwiła im nagranie płyty „Oj Borom Borom”.
Chętnie koncertują w różnych przestrzeniach – zarówno kameralnych (bielańskie podwórko, folwark w Badowie), jak i klubach muzycznych czy salach koncertowych, jak Studio Lutosławskiego czy Filharmonia w Szczecinie. Podczas koncertów muzycy przywołują zasłyszane na wsi bajki i historie. Za tło wizualne koncertów odpowiadają członkowie Kolektywu Malarze.
ORGANIZATOR: Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych ROZDROŻA
PARTNER: Klasztor OO. Dominikanów w Lublinie
Центр міжкультурних творчих ініціатив Роздоріжжя запрошує на:
УКРАЇНСЬКІ ТРАДИЦІЙНІ ПІСНІ
Команда Дзічка | Дует Манюха та Ксавери
1 квітня 2022 року | 19:00 | Базиліка О. Домініканів, вул. Золота 9
Вхід вільний
Під час концерту буде проведено збір коштів на підтримку резиденції українських артистів в Oсередку Роздоріжжя.
«Dziczka» (укр. Дичка)– програма концерту «Великопосні пісні» гурту «Dziczka» складається з пісень релігійного характеру (так званих псалмів), взятих із записів автентичних виконавців з Полтавщини, Західного Полісся та Північного Підляшшя (частково з теренів сучасної Польщі), а також творів, знайдених в друкованих джерелах, та набожних співів св. Дмитра Туптала – найбільшого класика української релігійної літератури зламу 17-18 століть. У народній традиції так звані псалми виконувалися як у церкві, так і поза нею – на вулиці чи вдома. В основі більшості з них лежать біблійні сюжети та апокрифи, що збереглися в усній традиції й передавалися від покоління до покоління. Музика псалмів і спосіб їх виконання різноманітні, часом нагадує церковний спів, а часом – обрядові чи ліричні пісні.
«MANIUCHA I KSAWERY» – дует, який в оригінальний спосіб поєднує джазову імпровізацію зі зникаючими піснями українського Полісся. У своїх композиціях вони використовують весняні, жнивні, весільні, любовні та кобзарські пісні, колядки та колискові, об’єднуючи їх у сюжети, що відображають кругообіг природи та життя людини. Вони розповідають історії, перетинаючи межі часу та музичних жанрів, використовуючи матеріал з багаторічних мандрівок Манюхи до співачок з українських сіл та спільної музичної уяви. Також вони часто звертаються до архівних записів з польських сіл цього ж регіону.
Folwarczne piętno. Niewolniczy rodowód kultury polskiej
Pierwszy temat podjęty w ramach Akademii na Rozdrożach dotyczy długotrwałych kulturowych skutków pańszczyzny, pytania na ile niewolnicze dziedzictwo do dzisiaj odciska się w naszym życiu codziennym, relacjach międzyludzkich, strukturze społecznej i tożsamości.
Mamy nadzieję, że prezentowane wykłady staną się ważnym głosem w dyskusji o tożsamości współczesnych Polaków, skłonią do namysłu, staną się pretekstem do ważnych rozmów.
Zmiana terminu Recitalu Jakuba Kuszlika “Brahms – Chopin”
Szanowni Państwo,
z przyczyn od nas niezależnych, jesteśmy zmuszeni do przesunięcia terminu Recitalu Jakuba Kuszlika: “Brahms – Chopin” z 12 grudnia 2021 na 14 stycznia 2022 r.
Wydarzenie odbędzie się w Sali Widowiskowej (parter budynku CK w Lublinie, Peowiaków 12) o godz. 18:00. Sprzedaż biletów będzie prowadzona tak jak dotychczas, czyli za pośrednictwem Kasy Biletowej Centrum Kultury w Lublinie oraz serwisu Bilety24.pl.
Osoby, które nabyły bilet w serwisie Bilety24.pl, otrzymają zwrot automatycznie w ciągu 14 dni; zwroty za bilety zakupione w kasie będą realizowane w kasie Centrum Kultury w Lublinie.
Za wszelkie niedogodności gorąco przepraszamy.
Jednocześnie niezmiennie zapraszamy do śledzenia działań Ośrodka.
Z wyrazami szacunku
Zespół Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych “Rozdroża”
JAKUB KUSZLIK: BRAHMS – CHOPIN / Recital fortepianowy laureata XVIII Konkursu Chopinowskiego
Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych ROZDROŻA zaprasza na
Recital fortepianowy laureata XVIII Konkursu Chopinowskiego
JAKUB KUSZLIK: BRAHMS – CHOPIN
Recital odbędzie się dnia 14 stycznia 2022 roku o godzinie 18:00 w Sali Widowiskowej Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12)
Program
JOHANNES BRAHMS (1833-1897):
7 Fantazji op. 116
1. Capriccio d-moll
2. Intermezzo a-moll
3. Capriccio g-moll
4. Intermezzo E-dur
5. Intermezzo e-moll
6. Intermezzo E-dur
7. Capriccio d-moll
4 Klavierstücke (4 utwory fortepianowe) op. 119
1. Intermezzo h-moll
2. Intermezzo e-moll
3. Intermezzo C-dur
4. Rapsodia Es-dur
Przerwa
FRYDERYK CHOPIN (1810-1849):
Fantazja f-moll op. 49
4 Mazurki op. 301
1. Mazurek c-moll
2. Mazurek h-moll
3. Mazurek Des-dur
4. Mazurek cis-moll
Sonata h-moll op. 58
JAKUB KUSZLIK jest wybitnie utalentowanym absolwentem klasy fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń w bydgoskiej Akademii Muzycznej. Laureat IV nagrody i nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków na XVIII Konkursie Chopinowskim. Jest także laureatem II nagrody X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2016), półfinalistą Konkursu Beethovena w Bonn (2017), zdobywcą wielu laurów w konkursach pianistycznych m. in.: Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Koninie (III miejsce, 2010), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Zgorzelcu (II miejsce, 2011), Turnieju Pianistycznego im. H. Czerny- Stefańskiej w Żaganiu (I miejsce, 2012), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego EPTA w Krakowie (II miejsce, 2012) i Międzynarodowego Konkursu im. M. Moszkowskiego w Kielcach (I miejsce, 2013), II nagrody na X Konkursie „Artur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (2014), Grand Prix i I nagrody na XIII Konkursie im. Ludwika Stefańskiego i Haliny Czerny-Stefańskiej w Płocku (2014), nagrody IPiUM „SILESIA” Estrady Młodych 49. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2015). Jakub Kuszlik jest również stypendystą Fundacji Czarneckich i Prezydenta Miasta Bydgoszczy.
Koncertował w Polsce i za granicą, między innymi w USA, Japonii, Wietnamie, Niemczech, Włoszech, Grecji, Norwegii i Islandii.
W listopadzie 2018 pianista wystąpił z ogromnym sukcesem w Lincoln Center w Nowym Jorku. W marcu 2019 roku Jakub Kuszlik zdobył II nagrodę w Hilton Head International Piano Competition w Nowym Jorku, a w czerwcu 2019 III nagrodę w Top of the World International Piano Competition w Tromsø w Norwegii.
W recenzji Anny S. Dębowskiej po III etapie Konkursu Chopinowskiego czytamy: Jakub Kuszlik zagrał trzy walce z op. 34 tak, jakby urodził się do tańca, ale kto dziś tańczy walca? A jednak – Kuszlik sprawił, że walce z op. 34 wirowały i płynęły z salonową elegancją. W Walcu a-moll odezwał się prawdziwie chopinowski żal, za to Walca F-dur rozpoczął brawurowo i zrobił z tego utworu istną perełkę. Pięknie zagrał również Balladę F-dur.
Łucja Siedlik w Kurierze Chopinowskim napisała: Balladę F-dur op. 38 prowadził Jakub Kuszlik szerokim, gładkim łukiem. U niego dało się słyszeć wspólne źródło ścierających się w tym utworze sił. Płynnie przechodził od fragmentów nostalgii do przebiegów dramatycznych, a delikatna nitka pulsu i linii melodycznej nie rwała się ani na moment. Oczarowały mnie jego Walce op. 34 – As-dur był subtelny, przyjemnie rozkołysany, a-moll prawdziwie melancholijny, grany jakby zza szyby, F-dur delikatny, spowity chmurą alikwotów. Niespodziewanie zajmujące okazało się słuchanie akompaniamentu, prowadzonego nieoczywiście, swobodnego artykulacyjnie.
Bilety dostępne w kasie Centrum Kultury oraz na www.bilety24.pl
ORGANIZATOR: Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych ROZDROŻA
PARTNER: Centrum Kultury w Lublinie
STOP!Galeria 2021 / początek
STOP!Galeria2021
STOP!Galeria, to szeroka prezentacja sztuki współczesnej w żywej tkance miasta.
Ulice, place stają się przestrzenią galeryjną. Mieszkaniec Lublina, przechodzień, turysta staje się w naturalny sposób odbiorcą sztuki najnowszej.
Wychodzimy,od trwale zakorzenionej w naszym mieście tradycji obecności sztuki w przestrzeni miejskiej. Tradycji mającej swoje źródła w Teorii Formy Otwartej oraz koncepcji Linearnego Systemu Ciągłego Oskara Hansena (zrealizowanych wraz z żoną Zofią Hansen w pomniejszonej skali jako Osiedle Słowackiego w Lublinie, w roku1961), teorii tworzonych na przełomie lat 50-tych i 60-tych przez ultra awangardową na owe czasy, lubelską Grupę Zamek. Bezpośrednią ich kontynuacją jest organizowany przez Ośrodek „Rozdroża”, od roku 2008 Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Open City/Otwarte Miasto. Obiekty oraz instalacje artystyczne prezentowane podczas kolejnych edycji Festiwalu, będą stałymi elementami w przestrzeni miejskiej Lublina – miasto stanie się otwartą dla wszystkich przestrzenią galeryjną.Mieszkaniec, przechodzień, turysta – widzem, naturalnym odbiorcą sztuki.
Naszym celem jest nam zainteresowanie sztuką najnowszą, oswojenie jej na wielu poziomach percepcji.
Lublin to miasto uniwersyteckie,STOP!Galeria ma więc tutaj dodatkowy, stricte dydaktyczny walor i wymiar. Ponieważ każda z edycji Festiwalu dotykała ważkich problemów natury egzystencjalnej, politycznej i społecznej – Galeria będzie więc swoistym zapisem naszych czasów.
Nieodłącznym elementem STOP!Galerii będą wykłady naukowe oraz prelekcje dla uczniów szkół średnich oraz studentów, podczas których zaprezentowane będą m. in. sylwetki artystów i idee stojące za stworzonymi przez nich obiektami. Podsumowaniem działań będzie film dokumentujący realizacje artystyczne i ich lokalizacje w mieście.
Osoby zainteresowane udziałem w spacerze z przewodnikiem, prosimy o mailowe bądź telefoniczne zgłoszenia: rozdroza@rozdroza.com, +48 81 466 61 68
OTWARTE MIASTO 2021 / galeria
Tegoroczna, XIII już, edycja Festiwalu Otwarte Miasto dobiegła końca!
Efekty naszej pracy dostępne TUTAJ
Niedługo pełne podsumowanie…
RADICAL SONGBOOK 2.0
W ubiegłym roku wspólnie z Fundacją Automatophone zrealizowaliśmy projekt Radical Songbook, który swoją tematyką i wyjątkowością zachwycił wiele osób ze środowiska folk i awangardy.
Duży przekrój materiału źródłowego w postaci oryginalnych nagrań wiejskich mistrzów uzupełniony został nowymi wykonaniami ich następców oraz swobodnymi interpretacjami danych utworów według wiodących instrumentalistów sceny jazzowej, elektronicznej i niezależnej.
Z dumą przedstawiamy kontynuację tego projektu i zapraszamy do zapoznania się z zawartością RADICAL SONGBOOK 2.0
Wydawcy
Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych “Rozdroża”
Fundacja Automatophone
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego
ZYGMUNT KRAUZE – Improwizacje o Chopinie. Jubileusz 60-lecia pracy artystycznej
Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych ROZDROŻA zaprasza na
RECITAL ZYGMUNTA KRAUZE
Improwizacje o Chopinie
Recital odbędzie się dnia 19 września 2021 roku o godzinie 16:00 w Teatrze Starym w Lublinie (ul. Jezuicka 18)
Recital jest częścią obchodów 60-o lecia pracy artystycznej Zygmunta Krauze
Chopin z improwizacjami
Improwizacje na tematy muzyki klasycznej od dawna zostala zapomniana. Pianiści szukają raczej perfekcji wykonania, zwiększają prędkość, poszerzają dynamikę. Ale stale trzymają się oryginału.
Grając setki, może tysiące godzin muzykę Fryderyka Chopina, powtarzając fragmenty, które wymagały szczególnej pracy, zacząłem w sposób naturalny odchodzić od tekstu i dodawać swoje frazy, nowe harmonie, i rytmy. Tak zacząłem improwizację. Intencją moją jest próba usłyszenia muzyki Chopina poszerzonej o dzisiejsze doświadczenia. Stawiam pytanie: jak Chopin komponował by, gdyby żyl nie 39 lat, ale na przykład 60. Jak daleko poszedł by w swoich odkryciach. ? Moje improwizacje na temat utworów Chopina są w pełni spontaniczne, za każdym razem idą w innym kierunku, ale zawsze trzymają się istoty muzyki tego genialnego twórcy.
Program recitalu uzupełniony jest moimi utworami, powstałymi na przestrzeni od 1958 do 1993 roku.
Zygmunt Krauze
Program:
Improwizacje o Chopinie
Fryderyk Chopin – Mazurka in A minor Op. 67 No. 4 with improvisation
Zygmunt Krauze – 6 Folk Melodies (1958)
Fryderyk Chopin – Polonaise in E-flat minor Op. 26 No. 2 with improvisation
Zygmunt Krauze – Nightmare Tango (1987)
Fryderyk Chopin – Nocturne in E sharp major Op. 55 No. 2 with improvisation
Zygmunt Krauze – Refrain (1993)
Fryderyk Chopin – Ballade in F major Op. 38 with improvisation
Zygmunt Krauze – Stone Music (1972)
Czas trwania recitalu: 60 min bez przerwy

Zygmunt Krauze – kompozytor, pianista, pedagog
Zygmunt Krauze to jeden z najważniejszych artystów swojego pokolenia, uznany kompozytor, ceniony pianista, pedagog, organizator życia muzycznego i juror wielu międzynarodowych konkursów. Jego dorobek twórczy i wysiłki w propagowaniu muzyki, zostały docenione szeregiem nagród i odznaczeń, na czele z francuską Legią Honorową (2007) i tytułem Chevalier dans l’Ordre des Arts et des Lettres (1984). Przez ponad dekadę żył w Paryżu, gdzie zarówno tworzył swoje kompozycje jak i aktywnie wpływał na formowanie się paryskiej sceny muzycznej, pełniąc m. in. funkcję doradcy artystycznego Institut de Recherche de Coordination Acoustique Musique (IRCAM). W 1987 roku został wybrany na przewodniczącego Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (ISCM). Od 2011 roku Zygmunt Krauze jest honorowym członkiem Związku Kompozytorów Polskich, a w 2012 został utytułowany Koryfeuszem Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku. W listopadzie 2014 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, doceniając wybitne zasługi Zygmunta Krauze dla polskiej kultury oraz osiągnięcia w pracy twórczej i działalności artystycznej, odznaczył kompozytora Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od wielu lat współpracuje z czołowymi uniwersytetami w Stanach Zjednoczonych (Yale, Colombia, Indiana i z University of South California), w Korei Południowej (Keimyung University w Daegu), w Chinach (Centralne Konserwatorium w Pekinie i w Chengdu) i z Academy for Performing Arts w Hong-Kongu.
KOMPOZYTOR
Dorobek kompozytorski Zygmunta Krauzego to m.in. siedem oper – „Gwiazda” (1981), „Balthazar” (2001), „Iwona, księżniczka Burgunda” (2004), „Polieukt” (2010), „Pułapka” (2011), „Olimpia z Gdańska” (2015) i „Yemaya – Królowa Mórz” (2019). Zostały one wyprodukowane w takich teatrach jak: National Theater w Mannheim, Theatre National de la Colline w Paryżu, Staatsoper w Hamburgu, Teatr Wielki w Warszawie, Opera Wrocławska, Warszawska Opera Kameralna, Théâtre du Capitole w Tuluzie, Opera Bałtycka w Gdańsku. W 2012 roku inscenizacja opery „Polieukt” otrzymała nagrodę Związku Krytyków Francuskich za najlepszy spektakl sezonu.
Szczególnie uprzywilejowanym instrumentem jest w muzyce Krauzego fortepian. Będąc koncertującym pianistą, Zygmunt Krauze jest również wykonawcą swoich utworów. Od wczesnych kompozycji, jak „Sześć melodii ludowych” (1958), przez utwory będące efektem eksperymentów z zapisem muzycznym („Pięć kompozycji unistycznych”, 1963; „Tryptyk”, 1964), potem eksperymenty z brzmieniem fortepianu („Stone Music”, 1972; „Arabesque”, 1983, „Adieu”, 2001), gry teatralne („Gloves Music”, 1972; „One Piano Eight Hands”, 1973), aż po trzy Koncerty fortepianowe (1976, 1996, 2019), w których wirtuozeria współgra z silnym ładunkiem emocjonalnym.
Wśród innych, ważnych dzieł instrumentalnych warto wymienić: „Tableau vivant” (1982) na orkiestrę kameralną, „Blanc-rouge / Paysage d’un pays” (1985) na orkiestry dęte, orkiestrę mandolinową, orkiestrę akordeonową i sześciu perkusistów;, „Quatuor Pour La Naissance” (1985), Kwintet fortepianowy (1993), „Canzonę” na zespół instrumentalny (2011) oraz „Memories of the East” (2012) na 80 chińskich instrumentów.
Wyjątkowym rozdziałem w dorobku kompozytora jest muzyka unistyczna. Teoretyczne podstawy unizmu wywodzą się z malarstwa Władysława Strzemińskiego. Przykłady jego zastosowania, znaleźć można w takich kompozycjach Zygmunta Krauzego jak: ”Polichromia” (1968), „Utwór na orkiestrę nr 1” (1969) czy Kwartety smyczkowe nr 2 (1970) i 3 (1982).
Zygmunt Krauze jest także pierwszym w Polsce twórcą kompozycji przestrzenno-muzycznych, które realizował wspólnie z architektami: Teresą Kelm – w Galerii Współczesnej w Warszawie (1968, 1970), z Wiesławem Nowakiem i Janem Muniakiem – w Metz (1987) oraz w Muzeum Sztuki Współczesnej w Łodzi (1988), a także w naturalnej scenerii zamku Eggenberg w Grazu (1974) i pałacu Rohan w Strasburgu. Istotne utwory tego nurtu to Kompozycja przestrzenno-muzyczna nr 1 (1968) i 2 (1970), „Fête galante et pastorale” (1974, 1984), „Rzeka podziemna” (1987) oraz „Aria” (2007).
Na uwagę zasługuję również muzyka teatralna Zygmunta Krauze, który regularnie współpracuje z argentyńskim reżyserem mieszkającym we Francji, Jorge Lavellim. Efektem tej współpracy jest muzyczna ilustracja do przedstawień w Comédie-Française i Theatre National de la Colline w Paryżu, m.in.: „Polieukt” P. Corneille’a (1987), „Operetka” W. Gombrowicza (1988), „Makbet” E. Ionesco (1992), „Merlin” T. Dorsta (2005), „Król Edyp” Sofoklesa (2008) i „Skąpiec” Moliere’a.
Ostatnią, choć nie mniej istotną grupą utworów są dzieła chóralne i pieśni. Najważniejsze z nich, to „Bal w operze” na chór kameralny i zespół 12 instrumentów do tekstu J. Tuwima (2006) oraz „Podróż Chopina” na chór kameralny a capella lub z zespołem instrumentów ludowych,
do tekstu listów Chopina (2010). Warto także wymienić 5 pieśni na baryton i fortepian do poezji T. Różewicza (2010) oraz „La Terre” (1995) na sopran i orkiestrę, do słów Yves’a Bonnefoy.
Zygmunt Krauze jest często zapraszany do współpracy przez zagraniczne instytucje kulturalne. Niemal każda jego kompozycja powstała na zlecenie m. in: Ministerstwa Kultury Polski i Francji, Radia Austriackiego, Westdeutscher Rundfunk w Kolonii, Südwestrundfunk Radio w Baden-Baden, Fundacji Gulbenkiana w Lizbonie, Suntory Limited w Tokio, National Theater w Mannheim, Radio France, ASKO/Schoenberg Ensemble, Hong-Kong Festival oraz Polskiego Radia. Utwory Zygmunta Krauzego wykonywane były na licznych festiwalach muzycznych w kraju i za granicą, jak również w renomowanych salach koncertowych: Wiener Konzerthaus, Concertgebouw w Amsterdamie, Bellas Artes w Mexico City, Palais de Festival w Cannes, Beethoveshalle w Bonn. Wiele kompozycji zostało zarejestrowanych i wydanych na płytach Polskich Nagrań, DUX, ORF, Nonesuch, Thesis, Musical Observations (CP2), Collins Classics, Warner Classics, Recommended Records i EMI.
Zygmunt Krauze jest również pomysłodawcą i organizatorem międzynarodowych kursów kompozytorskich w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach.
PEDAGOG
Studia kompozytorskie ukończone pod kierunkiem Kazimierza Sikorskiego i pianistyczne u Marii Wiłkomirskiej w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, Zygmunt Krauze pogłębiał jako stypendysta rządu francuskiego w Paryżu u Nadii Boulanger. Od 1965 roku prowadzi seminaria i mistrzowskie kursy kompozytorskie, między innymi w Darmstadt, Bazylei, Paryżu, Tokio, Sztokholmie, Jerozolimie, Pekinie, Hong Kongu, na uniwersytetach w USA: Yale, Columbia, Indiana w Bloomington i Południowej Kalifornii w Santa Barbara. W latach 1973-1974 przebywał w Berlinie jako artysta rezydent za zaproszenie Deutcher Akademischer Austauschdienst (DAAD). W 1981 roku pełnił funkcję Visiting Professor na Uniwersytecie Yale w New Heaven, 1996 roku otrzymał zaś tytuł Eminent Corresponding Professor w Keimyung University w południowokoreańskim Daegu. Od 2002 roku jest profesorem kompozycji w Akademii Muzycznej w Łodzi, a w latach 2006 – 2010 wykładał na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Zygmunt Krauze został uhonorowany doktoratami honoris causa Narodowego Uniwersytetu Muzycznego w Bukareszcie oraz Akademii Muzycznej w Łodzi.
PIANISTA
W1966 roku Zygmunt Krauze otrzymał pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie dla wykonawców muzyki współczesnej Gaudeamus w Holandii. Od tej pory występuje na najważniejszych estradach świata. Współpracował z takimi dyrygentami jak Gary Bertini, Jan Krenz, Leif Segerstam, Kazimierz Kord, Kazuyoshi Akiyama, Ernest Bour, Hans Zender, Peter Eötvös, Antoni Wit czy Luca Pfaff. W 1967 roku założył zespół Warsztat Muzyczny, którym kierował przez 25 lat. Na zamówienie zespołu powstało ponad 100 utworów, napisanych przez wybitnych kompozytorów z całego świata, m.in. L. Andriessena, M. Feldmana, M. Nymana, P. Nørgårda, M. Kagela, H. M. Góreckiego, W. Kilara, K. Serockiego i W. Szalonka.
ORGANIZATOR ŻYCIA MUZYCZNEGO
Działalność organizatora życia muzycznego rozpoczęła się dla Zygmunta Krauzego w 1970 roku, gdy został członkiem Komisji Repertuarowej festiwalu Warszawska Jesień. Pełnił tę funkcję 11 lat. W 1980 roku zainicjował reaktywowanie Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej i przez dwie dekady był jego przewodniczącym. W 1982 na zaproszenie Pierre’a Bouleza został doradcą artystycznym Institut de Recherche de Coordination Acoustique Musique (IRCAM). W latach 1983-84 prowadził cotygodniowe audycje muzyczne w Radio France Musique. Polskie środowisko muzyczne uhonorowało kompozytora, przyznając mu nagrodę Związku Kompozytorów Polskich (1988), dwukrotnie nagrodę Ministerstwa Kultury (1989, 2005) i złoty medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Był jednym z członków-założycieli oraz prezesem Towarzystwa im. W. Lutosławskiego. Od roku 2000 jest inicjatorem, założycielem oraz dyrektorem artystycznym Fundacji Ogrody Muzyczne, organizującej letni festiwal Ogrody Muzyczne na Zamku Królewskim w Warszawie. Regularnie zasiada w jury międzynarodowych konkursów kompozytorskich w wielu krajach świata.
Ważniejsze kompozycje:
- III Koncert fortepianowy – Okruchy pamięci (2019)
- Deklaracja (2018)
- Preludia do „Bukolik” (2016)
- Exodus (2016)
- Poemat Appolinaire’a (2016)
- Koncert na akordeon i orkiestrę (2016)
- Olimpia z Gdańska – opera z librettem Krystyny i Blaise de Obaldia (2015)
- 5 pieśni na baryton i zespół kameralny (2015)
- Rzeka podziemna 2 na dźwięk elektroniczny i orkiestrę symfoniczną (2013)
- Memories of the East na orkisetrę 85 chińskich instrumentów (2012)
- Pułapka – opera na podstawie dramatu Tadeusza Różewicza (2011)
- Canzona na zespół instrumentalny (2011)
- Listy na cztery fortepiany i orkiestrę (2010)
- Polieukt – opera w dwóch aktach na podstawie dramatu Pierre’a Corneille’a (2010)
- Hymn do tolerancji – na orkiestrę (2007)
- Aria – instalacja na 21 źródeł dźwięku (63 głośniki) w sali wystawowej (2007)
- Bal w operze na chór kameralny i zespół 12 instrumentów, do tekstu Juliana Tuwima (2006)
- Gwiazda (wersja III) – opera w jednym akcie na sopran, komputer i dwóch operatorów kamer, według Helmuta Kajzara (2006)
- Iwona księżniczka Burgunda – opera według Witolda Gombrowicza (2004)
- Adieu – na rozstrojone pianino i orkiestrę symfoniczną (2001)
- Baltazar – opera według Stanisława Wyspiańskiego (2001)
- Serenada na orkiestrę (1998)
- II Koncert fortepianowy (1996)
- Refren na fortepian (1993)
- Kwintet fortepianowy (1993)
- Riviere suterraine – kompozycja przestrzenno-muzyczna (1987, Metz)
- Koncert skrzypcowy (1980)
- I Koncert fortepianowy (1976)
- Fête galante et pastorale – kompozycja przestrzenno-muzyczna (1974, Graz)
- Aus aller Welt stammende (1973)
- Stone Music na fortepian (1972)
- Gloves Music na fortepian (1972)
- Utwór na orkiestrę nr 1 (1969)
- Polichromia na cztery instrumenty (1968)
- Kompozycja przestrzenno-muzyczna nr 1 (1968, Warszawa)
Więcej na: www.zygmuntkrauze.com
Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
OPEN CITY: znamy termin XIII edycji
Nareszcie! Wszem i wobec ogłaszamy, że tegoroczna edycja Festiwalu Sztuki w Przestrzeni Publicznej OTWARTE MIASTO/OPEN CITY odbędzie się w Lublinie w dniach 17 września – 15 października 2021 r.
Ruszamy z nową dawką energii i będziemy Was na bieżąco informować o postępach prac. Zapraszamy do śledzenia naszego profilu:
na Facebook’u www.facebook.com/opencity.festival
oraz Instagram www.instagram.com/otwarte_miasto
Zapraszamy na otwarcie #pOrtal’u!

Porzućmy poczucie odosobnienia i bądźmy pionierami jedności!
Miasto Lublin we współpracy z Urzędem Miasta Wilna i litewską Fundacją Benediktas Gylys oraz Ośrodkiem Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” zapraszają na otwarcie międzynarodowego projektu pod nazwą PORTAL, które odbędzie się 26 maja 2021 r. o godz. 18.00 ( Plac Litewski, Lublin ).
Głównym elementem inicjatywy jest betonowy obiekt, przypominający wirtualne drzwi, który zamontowany będzie na Placu Litewskim i zostanie w przestrzeni miejskiej do sierpnia. Instalacja poprzez kamery i duży okrągły ekran przekazywać będzie za pośrednictwem łącza internetowego obraz między Lublinem i Wilnem.
PORTAL, jak wskazuje sama nazwa, będzie swoistym biletem do podróży w czasie, do miasta przyszłości. Dzięki wykorzystaniu nowych technologii stworzymy wizualny most, a także umożliwimy mieszkańcom doświadczenie wyjątkowego uczucia, zwanego overview effect. Doznania, którego do tej pory mogli zaznać tylko astronauci przy pierwszym spojrzeniu na Ziemię z kosmosu, powodującego radykalną zmianę w samoświadomości i wyzwalającego poczucie wspólnoty.
Projekt, który integruje i wzbudza świadomość jedności, pozwoli nam na wzajemną obserwację oraz nawiązanie kontaktu w czasie rzeczywistym. Spowoduje on zjednoczenie się miast, zachęci do poznania nowych ludzi i kultur, a także będzie miejscem na dialog, przez co staniemy się sobie bliżsi.
Głównym założeniem inicjatywy jest stworzenie platformy komunikacji dla przechodniów, ale również dla instytucji i organizacji. PORTAL daje możliwość pokazania w stolicy Litwy lubelskich projektów oraz interaktywnych działań po obydwu stronach. Zachęcamy do współpracy i podejmowania inicjatyw, a także zaangażowania się w realizację działań prowadzących do połączenia środowisk w Polsce i na Litwie.
Wszelkie informacje na temat inicjatywy oraz towarzyszących wydarzeń zamieszczone będą na profilach Ośrodka www.rozdroza.com, stronie projektu www.portalcities.org i Miasta Lublin www.lublin.eu.
Link do wydarzenia: PORTAL/inauguracja projektu
PORTAL – MOST DO ZJEDNOCZONEJ PLANETY

W ostatnich dniach lublinianie mogli zauważyć tajemniczą instalację, przypominającą wirtualne drzwi w kształcie koła. Betonowy obiekt, który obecnie powstaje na Placu Litewskim, to element międzynarodowej inicjatywy.
PORTAL, jak wskazuje sama nazwa, będzie wizualnym mostem łączącym miasta i kultury. Dwa ekrany umieszczone jednocześnie w Wilnie i Lublinie umożliwią mieszkańcom wzajemną obserwację i nawiązanie kontaktu w czasie rzeczywistym.
Celem projektu jest pobudzenie interakcji społecznych, a co najważniejsze, wywołanie poczucia wspólnoty i jedności poprzez multimedialne połączenie odległych od siebie miejsc.
Projekt powstał przy współpracy Fundacji Benediktas Gylys i Miasta Wilno z Miastem Lublin i Ośrodkiem Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”.
Dokładne informacje na temat PORTALU i oficjalnego otwarcia podamy wkrótce!
Zapraszamy do udziału w XIII edycji Festiwalu KODY!
W dniach 12-15 maja 2021 r. odbędzie się XIII Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY, którego organizatorem i producentem jest Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”.
Od początku KODY inspirowały się trwaniem i ewolucją zjawisk kulturowych, wędrówką znaków, symboli i mitów; śledzeniem nieoczywistych związków dawnego i współczesnego, archaicznego i najnowszego. Pokazywaliśmy analogie dawnego materiału muzycznego oraz praktyki współczesności.
Tegoroczna edycja z hasłem „Przywoływanie” zajmie się refleksjami, a także inspiracją pomiędzy formami muzyki dawnej i muzyki nowej. Obecne staną się muzyczności historyczne i etniczne inspirowane renesansem, barokiem, tradycją polską oraz gatunkami muzyki współczesnej – improwizowanej, tanecznej, medytacyjnej, zaangażowanej i terapeutycznej.
Nasze tegoroczne festiwalowe przywołania kierujemy w bardzo różne strony: ku zapomnianym dźwiękom zaginionych kultur, ku odległym wyspom, ku intymnym splotom cielesności i dźwięków, ku wiecznym platońskim ideom.
Na program XIII Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY złożą się następujące wydarzenia:
- W ramach Festiwalu usłyszymy i zobaczymy solistkę idiomatycznego zespołu Decoder – Carolę Schaal w spektaklu „Encounter”. Spektakl wydarzy się w witrynie KODOWEGO Pawilonu umieszczonego na Placu przed Centrum Kultury w Lublinie. Poruszy on problem samotności wywołanej pandemią, potrzebą bliskości oraz egzystencjalnego lęku.
- W koncercie Adama Struga usłyszymy najpiękniejsze pieśni kurpiowskie, będące dziełem anonimowego geniuszu muzycznego i literackiego. Realistyczna antropologia owych śpiewanych całości, w połączeniu z naturalną, do bólu chropawą emisją wokalną, czynią z wykonań Struga niezawodny wyciskacz łez.
- Flecistka Ania Karpowicz zaprezentuje natomiast premierę sceniczną feministycznego projektu TOVA. Kompozycje, które wybrzmią tego wieczoru, zawierać będą wątki egzystencjalne i połączą je ze społecznymi rytuałami, krzykiem rozpaczy z potrzebą bliskości, kultem ciała z doświadczeniem codzienności.
- Zamieszkała w Niderlandach znana polska klawesynistka Gośka Isphording wykona recital na który złożą się utwory takich kompozytorów jak Hugo Morales Murguia, Paweł Hendrich, Cezary Duchnowski, Kuba Krzewiński, Karol Nepelski, Pierre Jodlowski.
- Recial prezentujący cykl Luca Ferrari’ego oraz premierowe dzieło Krzystofa Wołka wykona jedna z najważniejszych postaci współczesnego fortepianu – solistka zespołu Ensemble Garage – Małgorzata Walentynowicz.
- Pod kierunkiem Nicholasa Isherwooda, legendarnego basa–barytona znanego z występów w spektaklach Karlheinza Stockhausena, zaśpiewa w kościelnych murach zespół VOXNOVA ITALIA, prezentując program „Scelsi – Bizancjum – Alchemicy”.
- Festiwalowe nocne muzyczne medytacje nazwane „Pasmem snu” wypełni muzyka Mortona Feldmana i Henryka Mikołaja Góreckiego. Przywołany zostanie świat marzeń sennych, rozkojarzenia, ale też maligny. Wybrzmi również kompozycja „JAGD”, która poświęcona będzie sygnałom łowieckim, myśliwskim obrzędom związanym z dniem Św. Hubertusa.
- O muzyczną oprawę „Nocy Tradycji” zadba Radical Polish Ansambl. Artyści pokażą się w nieoczywistej dla siebie odsłonie. Zagrają tak zwane „garnitury”, czyli ulubione zestawy od wiejskich mistrzów z okolic Rawy, Łęczycy, Radomia, z Rzeszowszczyzny i Lubelszczyzny, przywołując tym samym ducha radosnej zabawy o której zapomnieliśmy pogrążeni w pandemicznej smucie.
Mimo pandemicznych zawirowań, Festiwal KODY jak zawsze będzie miejscem koncertów, performansów i spektakli muzycznych, lecz ze względu na wymogi bezpieczeństwa wszystkie wydarzenia będą STREAMINGOWANE na stronie internetowej: www.kody-festiwal.pl oraz w KODOWYM Pawilonie ( Plac przed Centrum Kultury w Lublinie ).
Serdecznie zapraszamy! Więcej informacji znajdziecie w opisie wydarzenia!
*Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
*Stowarzyszenie Autorów ZaiKS jest partnerem Festiwalu.
Galeria Rozdroża: Chris Niedenthal / Nasza Polska Dzisiejsza

Girl Power 01.10.2016 © Chris Niedenthal
Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” jest miejską instytucją kultury, działającą od 2008 roku w Lublinie. Działania Ośrodka są mocno zakorzenione w lokalności regionu, lecz wpisujemy doświadczenia w perspektywę uniwersalną, a światowe tendencje przymierzamy do osobliwych praktyk naszej codzienności.
Ambicją naszą jest podejmowanie inicjatyw odważnych, obciążonych ryzykiem, penetrujących nieznane jeszcze terytoria i kulturowe „rozdroża”. Przyglądamy się procesom spotkania, dialogu i konfrontacji inspirując postawy tolerancji i społecznej odpowiedzialności.
Kierując się potrzebą definiowania tożsamości i poszukiwaniem wolności, a także chęcią przyjrzenia się zjawiskom związanym w przemianami społecznymi, powołaliśmy nową przestrzeń wystawienniczą – „Galerię Rozdroża”, która od grudnia zeszłego roku, mieści się w budynku Ośrodka oraz funkcjonuje w rzeczywistości wirtualnej.
W odróżnieniu od naszego Festiwalu Open City, prezentującego sztukę w przestrzeni publicznej, tu przedstawiamy miasto z jego kulturowymi wyzwaniami w zamkniętej galerii, jednocześnie otwierając ją na nieznającą granic rzeczywistość Internetu.
Pozwala to skupiać się̨ na „sztucę społecznej” oraz aktywności obywatelskiej, dokumentując odbywające się na naszych oczach wydarzenia, badając ich kulturowe rezonanse i promując postawy prospołeczne.
Inauguracyjną wystawą pod tytułem „Białoruś 2020. Trauma i śmiech”, pokazaliśmy prawdziwą kronikę białoruskiej rewolucji, zapoczątkowanej sfałszowanymi wyborami prezydenckimi Alaksandra Łukaszenki, która doprowadziła do masowych protestów pokojowo nastawionych obywateli.
Wydarzenia na Białorusi i podobieństwa postaw obywatelskich zwróciły również uwagę na panującą sytuację w naszym kraju. W odpowiedzi, zdecydowaliśmy się na ekspozycję zdjęć Chrisa Niedenthala, jednego z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych w świecie fotoreporterów komentujących polską rzeczywistość.
Od kultowej „Apokalipsy”, ujęcia zrobionego przez artystę przed kinem Moskwa w grudniu 1981 roku, minęło prawie cztery dekady. Mógł osiąść na laurach i już tylko zajmować się porządkowaniem liczącego tysiące klatek archiwum negatywów, robieniem wystaw i wydawaniem albumów. Lecz po wyborach 2015 roku „spokojniejszych chwil” było coraz mniej i znów miał powody do wychodzenia z domu na ulice.
Prace, które ostatecznie znalazły się w prezentowanym zestawie to subiektywny obraz Polski ostatnich pięciu lat. Emocjonujące portrety „zwykłych ludzi”, protesty przed Trybunałem Konstytucyjnym, Sejmem, Pałacem Prezydenckim, przed sądami, oraz demonstracje, kampania wyborcza 2020, marsze kobiet i „Marsze Niepodległości”, a także pandemia, która niemal całkowicie zdominowała nasze życie.
Plany ogólne „z lotu ptaka” i zbliżenia na twarze, uchwycone w tym szczególnym momencie, o jakim marzą wszyscy fotograficy świata. Gesty wyrażające gniew, determinację, radość, ironię, upór i smutek. Demonstranci i policjanci. Dorośli i dzieci. Wszystko to rekapitulacja historii Polski ostatnich lat, którą możemy zobaczyć na zdjęciach w ramach wystawy „Nasza Polska Dzisiejsza” Chrisa Niedenthala.
Ekspozycję można obejrzeć w Galerii Rozdroża w Lublinie od 7 maja br. przez następne trzy miesiące wirtualnie na stronie www.rozdroza.com, a po zniesieniu obostrzeń zapraszamy Państwa do oglądania wystawy na żywo. Komentarzem wystawę opatrzyła znana kuratorka i krytyczka sztuki współczesnej Anda Rottenberg.
Więcej o wystawie: Nasza Polska Dzisiejsza
Zapraszamy na koncert TATVAMASI | MUZYKA UCHA TRZECIEGO VOL. 4 ⅔
W oparach niepewności spod znaku „co będzie jutro” zespół Tatvamasi wjeżdża na tory „work in progress”. Kreatywne spotkania z serii Muzyka Ucha Trzeciego/The Third Ear Music to między innymi sposób w jaki członkowie formacji pracują nad swoją sztuką. Spontaniczne tworzenie nowej muzyki, zaproszeni goście z odmiennych środowisk, eksperymenty, śmiałe próby, różne kierunki, przekraczanie, przeskakiwanie, obejścia, zderzenia osobowości, odmienne spojrzenia, dyskusje, bimber i ogórki, to artystyczne ryzyko, które musi zostać podjęte.
Transmisja koncertu odbędzie 12 lutego 2021 r. o godz. 20:00 na kanale zespołu https://www.youtube.com/tatvamasimusic. Link do emisji będzie dostępny wkrótce. Dodatkowe informacje znajdują się w opisie wydarzenia.
Zespół wystąpi w składzie:
Piotr Damasiewicz – trąbka
Chris Kasprzyk – tenor i sopran sax
Tomasz Piątek – tenor sax
Grzegorz Lesiak – gitara
Łukasz Downar – gitara basowa
Krzysztof Redas – perkusja
Agu Gurczyńska – głos, performance
Organizator: Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”, zespół Tatvamasi
Partner: Centrum Kultury w Lublinie
Zapraszamy na koncert online #ENSEMBLE
Prawykonanie utworu Artura Zagajewskiego „EUR post cold wave new synth romantic punk”, interpretującego architekturę dzielnicy EUR w Rzymie, odbyło się w warszawskich Cukrach na początku września minionego roku.
Ponieważ niewielu mogło dotrzeć do małej piwnicy ukrytej na praskim podwórku, wraz z Hashtag Ensemble, postanowiliśmy powtórzyć tę premierę w ramach rezydencji przy Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY.
Na koncert online zapraszamy 30 stycznia o godz. 21.00. Transmisja będzie dostępna pod linkiem. Więcej o wydarzeniu znajdziecie na stronie Facebook. Zapraszamy!
Hashtag Ensemble w składzie:
Ania Karpowicz – piccolo
Adam Eljasiński – basklarnet
Aleksandra Demowska-Madejska – altówka
Wojciech Błażejczyk – gitara elektryczna
Krzysztof Kozłowski – syntezator
Hubert Zemler – perkusja
Artur Zagajewski „EUR post cold wave new synth romantic punk”
Nagrano w CUKRY PRAGA 1. września 2020 roku.
Audio: Wojciech Błażejczyk
Video: Aleksandra Demowska-Madejska
Współpraca: Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych ROZDROŻA / Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY
*Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Koncert współorganizowany przez Fundację „Sfera Harmonii”.
www.rozdroza.com
www.kody-festiwal.pl
www.hashtag-ensemble.org
WESOŁYCH ŚWIĄT!
Sympatycy i Przyjaciele Ośrodka Rozdroża!
W oczekiwaniu na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia na przyszły rok i podziękować za wspólnie spędzone chwile! Dziękujemy, że mimo wszystko, byliście z nami!
Praktyki Lokalnej Kultury / Wieczór adwentowy online

Wieczór wigilijny nadejdzie siódmego dnia od spotkania, na którym zaśpiewamy tradycyjne pieśni adwentowe, mówiące o czuwaniu, oczekiwaniu i nadziei.
Dla jednych będzie to zrozumienie tajemnicy Bożego Narodzenia, dla innych – spotkanie z bliskimi, długo wyczekiwany wspólny stół, być może ważna rozmowa.
Aby dobrze do tego się przygotować, wraz z uczestnikami PRAKTYK LOKALNEJ KULTURY zapraszamy na Wieczór Adwentowy! Połączcie się z nami ze swoich domów!
Materiały do wspólnego śpiewania zostaną opublikowane w wydarzeniu. Spotkanie grup warsztatowych poprowadzą Ewa Grochowska i Paweł Grochocki.
Więcej o wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/384063306232793/
TATVAMASI wraca z nową płytą!
Lubelska grupa Tatvamasi po ubiegłorocznej, bardzo dobrze przyjętej płycie Haldur Bildur, wraca z nowym materiałem, premiera którego odbyła się 8 grudnia 2020 r nakładem Audio Cave. Album The Third Ear Music to dość nietypowe wydawnictwo, na które złożyła się kompilacja siedmiu utworów – dokumentujących sceniczne doświadczenia – zarejestrowanych w latach 2018-2019 liderem zespołu Grzegorzem Lesiakiem.
W efekcie powstał album będący prawdziwym stylistycznym mix’em. Grupa sięga zarówno do tradycji improwizowanego rock’a, wspiera się muzyką etno i czerpie z jazzowych poszukiwań nierzadko ocierających się o free. Styl Tatvamasi został również znacząco poszerzony o twórczy wkład gości.
19 grudnia 2020 r. o godzinie 20.00. odbędzie się premierowy koncert Muzyka Ucha Trzeciego vol.4 ⅟₂ promujący kolejny album zespołu. Wydarzenie zostanie wyemitowane z niezwykłego miejsca – Kamienicy Cudów.
Tym razem, na jednej scenie z zespołem Tatvamasi zagra „kolega z podwórka, bardzo oryginalny saksofonista rwący asfalt jak papier niczym wściekła, dzika rzeka” Tadeusz Cieślik. Wydarzenie odbędzie się dzięki wsparciu Miasta Lublin, a także OMIT Rozdroża.
Zespół wystąpi w składzie: Tadeusz Cieślik/Tomasz Piątek/Grzegorz Lesiak/Łukasz Downar /Krzysztof Redas/Agu Gurczyńska/Tomasz Gawdzik.
Więcej na temat:
WWW: www.tatvamasi.pl
Facebook: www.facebook.com/tatvamasimusic
Instagram: www.instagram.com/tatvamasi.music
Opis projektu: https://rozdroza.com/projekty/tatvamasi-the-third-ear-music
Link do płyty: https://sklep.audiocave.pl/katalog-audio-cave/311-tatvamasi-the-third-ear-music-5908298549186.html
Premiera Radical Songbook
Nadszedł dzień premiery Radical Songbook!
Radical Songbook to współczesny, otwarty i poszerzany wybór tradycyjnych tematów z różnych regionów Polski, wykonanych przez wiejskich mistrzów takich jak Kazimierz Meto, Jan Lewandowski, Tadeusz Kubiak, Józef Piechota czy Jan Gaca, uzupełniony interpretacjami współczesnych muzyków z kręgu folk i awangardy.
Projekt powstał przy współpracy Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” z Fundacją Automatophone, a także przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury i zaangażowaniu następujących artystów: Łucja Siedlik/Maria Stępień/Maciej Filipczuk/Marcin Lorenc/Marcin Drabik/Maciej Żurek/Janusz Prusinowski/Mateusz Niwiński /Kuba Krzewiński/Hubert Zemler/Kuba Sokołowski/Patryk Zakrocki /Michał Górczyński/Miłosz Pękala/Kamil Szuszkiewicz/Dominik Strycharski.
Zapraszamy do zapoznania się z projektem: www.radicalsongbook.com
Pierwsza wystawa Galerii Rozdroża: „Białoruś 2020. Trauma i śmiech.”


Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” z wielką przyjemnością informuje o rozpoczęciu nowego projektu w ramach Galerii Rozdroża pod tytułem „Białoruś 2020. Trauma i śmiech.”
Pierwszą wystawą, zaplanowaną na grudzień 2020 r. – luty 2021 r., postaramy się zwrócić uwagę na aktualne wydarzenia na Białorusi poprzez prezentację zdjęć, plakatów, charakterystycznych grafik i artystycznych manifestacji, które opisują zaistniałą sytuację.
Spróbujemy pokazać udokumentowaną w trakcie protestów gwałtowną i histeryczną, sięgającą po przemoc i represje, reakcję władz i w tym samym czasie pokojowo nastawionych zwykłych obywateli zatroskanych o swoją przyszłość.
Inicjatywa będzie hołdem zarówno zdeterminowanym obywatelom Białorusi, jak białoruskim dziennikarzom, fotografom i artystom, którzy stworzyli i pokazali światu prawdziwą kronikę białoruskiej rewolucji 2020.
Choć obecne nie możemy zaprosić do osobistego zwiedzania galerii, proponujemy alternatywę i jednocześnie otwieramy wystawę na rzeczywistość cyfrową. „Białoruś 2020. Trauma i śmiech.” będzie dostępna na naszej stronie oraz profilu Facebook. Zapraszamy!
Zapraszamy do Galerii Rozdroża!

Powołujemy nową przestrzeń wystawienniczą, która funkcjonować będzie w budynku Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” oraz w rzeczywistości wirtualnej.
Przyjrzymy się zjawiskom związanym z przemianami kulturowymi, społecznymi i politycznymi na Świecie. Inspiruje nas symboliczne spotkanie „na rozdrożach”, miejscu skrzyżowania ścieżek, dróg i traktów, które odnosimy do współczesnych przemian kulturowych i aspektów społecznego funkcjonowania. Kieruje nami potrzeba definiowania tożsamości i poszukiwania wolności.
Sformułowana w ten sposób definicja „rozdroży” jest podstawą myślenia o kulturze w kategorii dialogu, przenikania oraz badania wzajemnych relacji a nawet konfrontacji, którą obserwujemy w wielu współczesnych działaniach. Wpisujemy się w ten nurt dokumentując odbywające się na naszych oczach wydarzenia, badając ich kulturowe rezonanse i promując postawy obywatelskie.
W odróżnieniu od naszego Festiwalu Otwarte Miasto / Open City, prezentującego sztukę w przestrzeni miejskiej, tu przedstawiać będziemy miasto z jego społecznymi i kulturowymi wyzwaniami w zamkniętej galerii, będącej przechodnim korytarzem budynku, jednocześnie otwieramy ją na nieznającą granic rzeczywistość Internetu.
Skupimy się̨ na procesach przemian kulturowych, społecznych i politycznych, swoistym „byciu na rozdrożach”. Interesuje nas sztuka, która jest formą aktywności obywatelskiej – sztuka społeczna.
Choć w obecnych warunkach fizycznie mamy zamknięte drzwi, zapraszamy w swoje wirtualne progi!
Wstęp na wydarzenia XII Festiwalu KODY / CODES
Koncerty XII Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej będzie można oglądać za darmo w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego i Centrum Kultury w Lublinie lub za pośrednictwem streamingu na stronie internetowej Festiwalu: www.kody-festiwal.pl
Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego będą obowiązywać wejściówki. Bilety wstępu na wszystkie wydarzenia można będzie odebrać w kasie Centrum Kultury w Lublinie od poniedziałku do czwartku w godz. 12.00 – 17.00.
Do zobaczenia!
Festiwal Utajone Miasto / Otwarte Miasto / mapa instalacji
Mapa centrum Lublina

1. Zbigniew Libera – Polska gościnność / ul.Zamkowa, 17.08.2020
2. Adam Rzepecki – Chominowa / ul.Ku Farze, 17.08.2020
3. Jerzy Kosałka – Polski Pop Art. / Skwer Witkowskiego/ul.Kapucyńska, 07.09.2020
4. Piotr Lutyński – Plac Erdema Gündüza / Plac Kaczyńskiego od ul.Karłowicza, 17.08.2020
5. Barbara Gryka – Mach / Dziedziniec Centrum Kultury, 30.09.2020
6. Alexandre Perigot – Babel bardotka / ul.Okopowa 5, budynek DOKP, 21.08.2020
Ogród Saski

7. Bohdan Ruciński – Przejście / 07.09.2020
8. Jerzy Zyśko – Drogowskaz / 07.09.2020
9. Janusz Bałdyga – Oś powrotu 360° / 07.09.2020
10. Krzysztof M.Bednarski – Marks NLC (Obłoki srebrzyste) / 17.08.2020
11. Grzegorz Drozd – Translator / 30.09.2020
12. Wojciech Bąkowski – Pomnik godziny czwartej / 30.09.2020
13. Piotr Skiba – bez tytułu / 30.09.2020
14. Zuzanna Janin – Dom / 30.09.2020
Festiwal Utajone Miasto / Otwarte Miasto
W pierwotnym założeniu wystawa „Utajone miasto” miała stać się rewersem festiwalu „Otwarte miasto”. Oba wydarzenia miały ze sobą korespondować, wchodzić w spór, wzajemnie dopowiadać się, uzupełniać i komentować. Wystawa „Otwarte miasto” miała być przede wszystkim gestem skierowanym w sam środek życia społecznego, wychylać się w przyszłość, antycypować ledwie wyłaniające się znaki nowych światów. Natomiast zatopiona w parkową niespieszność wystawa „Utajone miasto” – skierowana zaś w czas długiego trwania, w historyczną refleksyjność, namysł, medytację, przywoływać obrazy przeszłości, odsłaniać kolejne warstwy naszego dziedzictwa.
Koronawirusowe ograniczenia sprawiły, że musieliśmy zmodyfikować nasze plany. W efekcie, zamiast dwóch dużych festiwali proponujemy artystom i mieszkańcom Lublina jeden skromniejszy: „Utajone miasto/Otwarte miasto”. Inaczej niż dotychczas musimy zorganizować i otworzyć wystawę: zamiast manifestacji obecności sztuki w przestrzeni publicznej podczas wernisażowego pochodu ulicami Lublina, odbędą się skromne otwarcia poszczególnych prac. Wystawa „Utajone miasto/Otwarte miasto” ujawniać się będzie w kolejnych odsłonach, tajemniczo i niespodziewanie.
Festiwal „Utajone miasto/Otwarte miasto” rozegra się w zabytkowym Ogrodzie Saskim i w wybranych przestrzeniach historycznego centrum Lublina. W parku chcemy stworzyć otwartą dla wszystkich wystawę sztuki współczesnej. W mieście kurator tegorocznego festiwalu Zbigniew Libera zapyta o miejsce artysty we współczesnym świecie, inspirując się samotną akcją tureckiego performera Erdema Gündüza.
Prace zaprezentują : Janusz Bałdyga, Zuzanna Janin, Piotr Skiba, Krzysztof Bednarski, Barbara Gryka, Wojciech Bąkowski, Jerzy Kosałka, Piotr Lutyński, Bohdan Ruciński, Grzegorz Drozd, Alexandre Perigot, Adam Rzepecki, Zbigniew Libera i Jerzy Zyśko.
Festiwal potrwa od 17 sierpnia do 17 października 2020 r. Więcej informacji znajduje się pod linkiem.
*dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
PROCEDURA COVID-19
Ze względu na pandemię wirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19, wdrożono w naszym kraju ograniczenia zapobiegające rozprzestrzenianiu się choroby.
Dzisiaj na zagadnienia bezpieczeństwa i higieny pracy musimy spojrzeć w inny sposób, a istniejące zasady dostosować do nowej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy.
W związku z tym, prosimy o zapoznanie się z dokumentami, dotyczącymi procedury organizowania pracy i zapewnienia bezpieczeństwa pracowników oraz uczestników wydarzeń przebywających na terenie OMIT Rozdroża.
NOWY TERMIN XII FESTIWALU KODY / CODES
Znamy nowy termin KODÓW! Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej odbędzie się 2-5 września!
Przypominamy, że tegoroczną edycję zainauguruje premierowe dzieło Zygmunta Krauze „Copernicus – Our Planet/Kopernik – Nasza Planeta”.
Utwór na sześć głosów mieszanych wykona proMODERN – sekstet wokalny muzyki współczesnej wraz z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa .
Tymczasem zostańcie z nami, wkrótce podamy więcej szczegółów ![]()
OŚWIADCZENIE / XII KODY / CODES
Z przykrością informujemy, że w obliczu ostatnich wydarzeń oraz potwierdzeniem licznych wypadków zarażenia koronowirusem COVID-19 jesteśmy zmuszeni przełożyć XII Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY. O nowym terminie realizacji tegorocznej edycji poinformujemy na naszych stronach.
Pozostawajcie w zdrowiu ☺️
#zostańwdomu wraz z [ r ]
Szykuje się kolejny długi dzień w domu?
Polecamy sprawdzić kanał YT Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych ROZDROŻA i przyjrzeć reportaże minionych wydarzeń : Crossroads Centre
#zostańwdomu wraz z [ r ]!
XII Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY / CODES
Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY jest cyklicznym przedsięwzięciem organizowanym przez Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” oraz jednym z najbardziej oryginalnych wydarzeń w Polsce.
Od ponad dziesięciu lat, w trakcie trwania festiwalu, spotykają się w Lublinie różne pokolenia kompozytorów, improwizatorów, muzyków i bardzo rozmaita publiczność – głównie ludzie młodzi o mocno manifestowanych potrzebach poznawczych.
Zadaniem KODÓW jest nie tylko prezentacja najwybitniejszych osiągnięć dziedzictwa polskiej i światowej kultury muzycznej, ale również kreowanie nowych wartości muzycznych i środków ekspresji artystycznej.
Nadchodząca edycja skupi się wokół hasła „O obrotach”. Na program złoży się 14 wydarzeń, w tym 9 premier, wśród których znajdują się utwory zamówione przez Festiwal KODY.
Więcej informacji znajdziecie na stronie wydarzenia. Wstęp wolny. Zapraszamy!
OŚWIADCZENIE
Szanowni Państwo!
W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną decyzją władz miejskich i państwowych odwołujemy wszystkie wydarzenia organizowane przez OMIT Rozdroża. O dalszych zmianach związanych z działalnością Ośrodka będziemy informować na bieżąco. W sprawach pilnych prosimy o kontakt pod numerem +48 781 590 406.
Pozostawajcie w zdrowiu 😇
Radical Polish Ansambl
Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” serdecznie zaprasza na koncert w wykonaniu Radical Polish Ansambl, który odbędzie się w Sali Czarnej Centrum Kultury w Lublinie 6 marca 2020 r. o godz. 20.00. Koncert zespołu odbędzie się w ramach rezydencji nadchodzącej edycji Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY. Wstęp wolny!
Wykonawcy:
Maciej Filipczuk – skrzypce, kierownictwo muzyczne; Emilia Bolibrzuch, Łucja Siedlik, Maria Stępień, Mateusz Kowalski, Marcin Lorenc – skrzypce; Piotr Gwadera – dżaz; Michał Brzozowy – szeptun
_______________
Radical Polish Ansambl to utopijna próba połączenia tego, co najbardziej archaiczne w tradycji polskiej wsi z tym, co najbardziej awangardowe we współczesnej muzyce eksperymentalnej.
Co niemniej paradoksalne, inspiracja dla tej szalonej idei przypłynęła z północnych Indii, w których regularnie gości wybitny polski klarnecista awangardowy Wacław Zimpel. W 2016 roku okrył on w archiwach Biblioteki Publicznej w Delhi tajemnicze zapiski, a w nich dosyć nietypowe dla tego zakątka świata nazwisko – श्री तादेउश शिएलंका (pol. Sri Tadeusz Sielanka). O wiele bardziej zaskoczyły go jednak powiązane z ową enigmatyczną postacią notacje muzyczne, w których utrwalone zostały tematy o ewidentnie mazurkowej proweniencji. Towarzyszący im werbalny komentarz sugeruje, że stanowiły one podstawę dla rozbudowanych utworów, zbliżonych w swej logice formalnej i tonalnej do ragi. Okazało się więc, że międzykulturowe eksperymenty i zaawansowane transowe formy leżą w naturze polskiej muzyki tradycyjnej!
A może tak naprawdę nie ma w tym nic dziwnego? Wystarczy nieco szerzej otworzyć oczy i uszy by zorientować się, że sztuka dźwiękowa polskiej wsi to fenomen o wiele bardziej unikatowy oraz interesujący w wymiarze globalnym, niż zwykliśmy to sobie uświadamiać. Wszak rdzennie polski mazurek dotarł swego czasu między innymi do Francji, Włoch, Brazylii, Meksyku, na Azory, Wyspy Zielonego Przylądka, Wyspy Kanaryjskie czy Filipiny. Być może, gdyby owa ekspansja dokonała się w epoce globalnego przemysłu rozrywkowego, mazurek cieszyłby się we współczesnej kulturze takim samym statusem jak reggae.
Ale kim tak naprawdę był Tadeusz Sielanka? Bardzo obiecujący trop przynoszą wspomnienia Witolda Glińskiego, polskiego uciekiniera z gułagu, który w 1941 roku, wraz z grupą towarzyszy, dotarł pieszo do północnych Indii. Pół wieku później Peter Weir oparł na owej historii swój ostatni film – „Niepokonanych” z Edem Harrisem i Colinem Farrellem w obsadzie. Wśród uczestników „długiego marszu” znalazł się właśnie niejaki Sielanka – wiejski muzykant z okolic Sochaczewa, wcielony przed wojną do Wojska Polskiego.
Sześciu „ludowych” skrzypków oraz grający „na dżazie” perkusista podjęli wyzwanie rekonstrukcji muzyki na poły mitycznego polsko-indyjskiego eksperymentatora, która trafiła na ich debiutancką płytę pod tytułem Radical Polish Ansambl (Bôłt Records / Unzipped Fly Records, 2019). Namówili także współczesnych kompozytorów do podążenia tym samym tropem. Dziś Radical Polish Ansambl ma w repertuarze nie tylko dzieła Tadeusza Sielanki, lecz także Zygmunta Krauzego, Sławka Kupczaka, Cezarego Duchnowskiego czy Agnieszki Stulgińskiej.
Praktyki Lokalnej Kultury / Początek albo kontemplacja kresu
Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” serdecznie zaprasza na wspólne śpiewanie tradycyjnych pieśni wielkopostnych.
Pieśni śpiewane w okresie Wielkiego Postu prócz treści traktujących o cierpieniu i śmierci Boga mają piękne melodie, a ich wielozwrotkowy charakter pozwala z łatwością wejść we wspólny śpiew.
Na wydarzenie zapraszamy tak osoby wierzące, dla których zwłaszcza okres Wielkiego Postu jest czasem szczególnej zadumy i refleksji, jak i osoby niewierzące, dla których pieśni te będą stanowiły kontakt z wielowiekową tradycją ustnego przekazu dziedzictwa kulturowego.
Spotkajmy się we wspólnych dźwiękach!
_ _ _
Przygotowanie muzyczne nie jest wymagane. Spotkanie jest skierowane do wszystkich zainteresowanych śpiewem tradycyjnym. Teksty zapewniają organizatorzy.
_ _ _
* Wstęp wolny
Praktyki Lokalnej Kultury / Ostatki albo początek / Potańcówka
Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” serdecznie zaprasza na otwarte warsztaty i potańcówkę w ramach projektu PRAKTYKI LOKALNEJ KULTURY, które odbędą się 25 lutego 2020 r. w kawiarni Centralna Lublin.
Ostatki to w naszej tradycji niezwykły dzień, pełen magicznych możliwości, a także podsumowań mijającego cyklu rocznego. Świat pozostaje w karnawałowym odwróconym porządku, gdzie każdy powinien wykonać kilka ważnych czynności by kolejny rok sprzyjał. Otóż, ahoj przygodo!
18.00 – 19.30 / WARSZTATY / muzyka, śpiew, taniec / nauka tradycyjnego, ostatkowego tańca obrzędowego „siemieniec”
20.00 – 23.50 / POTAŃCÓWKA
ZAGRAJĄ:
Sebastian Pikula i Lubartowskie melodie
Kapela Bornego z Podzamcza
Boygn Trio
Kapela Filipa Maciejczuka z Sawoszy
oraz inni.
* wstęp wolny
Projekt PRAKTYKI LOKALNEJ KULTURY
Przygotowania były długie i intensywne, ale dzisiaj przyszedł ten dzień, kiedy możemy Wam przedstawić nowy projekt pt. PRAKTYKI LOKALNEJ KULTURY pod kierownictwem trójki znawców tematu – Maciej Filipczuk, Ewa Grochowska oraz Paweł Grochocki.
Jak wskazuje sama nazwa będzie to cykl praktycznych zajęć tradycyjnego śpiewu i muzyki instrumentalnej Lubelszczyzny. Proponujemy możliwość bezpłatnej regularnej pracy nad repertuarem oraz technikami wykonawczymi w grupach śpiewaczych i instrumentalnych: KRĄG ZIEMI / BRACTWO ŚPIEWACZE / ARCHEstra.
Zakładamy komplementarne uczestnictwo, wymagające odrobinę czasu i zaangażowania, ale dajemy szansę poznania własnych tradycji muzycznych, wspólnotowego muzykowania, odpowiedzialnego kreowania zdarzeń, a także bycia twórcą, a nie biernym odbiorcą kultury.
Na początek przedsięwzięcia złożą się otwarte warsztaty i spotkanie inauguracyjne wraz z potańcówką, które odbędą się 25 oraz 26 lutego 2020 r. Nabór do grup zostanie ogłoszony wkrótce.
Nie musisz być zawodowym muzykiem, wystarczy że widzisz wartość w uprawianiu czynnej kultury. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!
Sałajczyk / Poll : recital podwójny
Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” serdecznie zaprasza na recital podwójny w wykonaniu Piotra Sałajczyka oraz Mihkel’a Poll’a, który odbędzie się 7 grudnia 2019 r. w sali Widowiskowej Centrum Kultury w Lublinie.
_____________
Piotr Sałajczyk (Polska)
Karol Szymanowski – Szeherezada z cyklu Maski op. 34
Władysław Szpilman – Życie maszyn
Aleksander Tansman – Trois Preludes en forme de Blues
Mieczysław Wajnberg- II Sonata fortepianowa op. 8
Mihkel Poll (Estonia)
Erkki-Sven Tüür – Sonata fortepianowa
Tõnu Kõrvits – Hymn to the invisible wind – kantele
Eduard Tubin – Sonata nr 2 Nordic lights
_____________
Koncert zorganizowany przez Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” w ramach 12. Jazz Bez Festiwal w Lublinie.
*więcej informacji znajduje się pod linkiem : https://www.facebook.com/events/501703547354875/
*wstęp wolny
Winne Clement : Narodziny fletu
Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” serdecznie zaprasza na koncert w wykonaniu Fujaraflutes / Winne Clement, który odbędzie się 22 listopada 2019 r. w akustycznej przestrzeni Kościoła Rektoralnego św. Piotra Apostoła w Lublinie.
Wydarzenie także zostanie poprzedzone otwartym wykładem artysty w dniu 21 listopada 2019 r. Podczas czwartkowego spotkania muzyk zaprezentuje różne rodzaje fletów, opowie o procesie ich powstawania, zaprezentuje materiał wideo i możliwości brzmieniowe przywiezionych ze sobą instrumentów.
*wstęp wolny
**www.facebook.com/events/719137848609683/
__________________
WYKŁAD: 21 listopada 2019 / godz. 17:00 / Sala Rozdroży 1 (ul. Peowiaków 12, Lublin) / prowadzony w języku angielskim
KONCERT: 22 listopada 2019 / godz. 19:00 / Kościół Rektoralny św. Piotra Apostoła w Lublinie (ul. Królewska 9, Lublin)
__________________
Winne Clement jest muzykiem i twórcą drewnianych fletów. Instrumenty które wytwarza są efektem wieloletnich doświadczeń: podróży, spotkań z muzykami z różnych stron świata oraz własnych eksperymentów konstruktorskich. Twórczość Winne Clementa to także szukanie unikalnego brzmienia. Tworzy swoją muzykę ze świadomością, że jest ona mową, formą dialogu z drugim człowiekiem a także z przyrodą. Przez swoje instrumenty i tworzone improwizacje opowiada nam historie pozbawione słów, rozpalające wyobraźnie, zamieniające dźwięki w abstrakcyjne kształty.
www.fujaraflutes.com
www.fujaraflutes.com/video/2015/12/19/birth-of-a-flute-part-two
Piernikowski : The best of moje getto / Tour
18 października 2019 r. Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” wspólnie z Makes it happen zapraszają na pierwszy koncert Piernikowskiego promujący płytę „The best of moje getto”, która ukaże się 17 października nakładem Asfalt Records.
Bilety dostępne są w kasie Centrum Kultury w Lublinie:
przedsprzedaż – 30 zł
cena w dniu koncertu – 40 zł
_____________
„The best of moje getto” to kolejna solowa płyta 1/2 Syny.
Po albumie „No Fun” uznanym m.in. przez Gazetę Wyborczą za jedną z najlepszych płyt 2018 roku Piernikowski wraca z nową płytą „The best of moje getto”. Zaskakuje nas tym razem listą gości a są to: Kacha Kowalczyk (Coals), Brodka, Hades oraz Adam Repucha. Ta płyta jest jak film – słucha się jej od początku do końca, lecz w przeciwieństwie do filmu – na ripicie w domu, w aucie i na mieście.
_____________
Piernikowski (Robert) – producent, wokalista, autor tekstów i kompozytor. Współtwórca duetu Syny oraz nieistniejącej już grupy Napszykłat. Autor solowych krążków „Się żegnaj” i „No Fun”. Jego twórczość rozciąga się od synostwa, przez działalność solową aż po kompozycje teatralne. Primeshit quality.
XI Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej OTWARTE MIASTO / OPEN CITY

XI Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej OTWARTE MIASTO / OPEN CITY odbędzie się 13 września – 11 października 2019 r. w Lublinie.
Podczas tegorocznej edycji artyści zmierzą się z pytaniem o gość-inność, jej brak lub niedostatek, zapisaną w dziejach naszego miasta, losach oraz pamięci jego mieszkańców.
Historycznie ugruntowana w Lublinie różnorodność i otwartość na gość-innych spotka się z nowymi jej odmianami, a także współczesnymi przejawami wykluczenia, dyskryminacji czy pogardy.
Zakłócając miejską rutynę i równowagę, wraz z twórcami festiwalu spróbujemy znieść, a przynajmniej symbolicznie zawiesić obowiązywanie niektórych barier.
Program najnowszej edycji Festiwalu OTWARTE MIASTO / OPEN CITY przygotują Paweł Leszkowicz i Tomasz Kitliński.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się 13 września o godz. 17.00 spod Zamku Lubelskiego, ul. Zamkowa 9.
EWCM / Bohn : Śniady / Mocanu / Krebber / Murail

18.00 / 29 września 2019
Sala Widowiskowa
Centrum Kultury w Lublinie
ul. Peowiaków 12
Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” ma zaszczyt zaprosić na spotkanie młodych wykonawców z Polski i Niemiec we wspólnym zespole orkiestrowym pod dyrekcją wybitnego dyrygenta i pedagoga Rȕdigera Bohna.
WYKONAWCY:
European Workshop for Contemporary Music
Rüdiger Bohn / dyrygent
PROGRAM:
Marta Śniady – c_ut|e_#1 (2017) / na zespół, wideo i audio playback
Adrian Mocanu – metamorphoses: nychterídes (2019) / na duży zespół (zamówienie: Warszawska Jesień / Warsaw Autumn i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS)
Steffen Krebber – Gelbspötter und Petrol. Stunts and Action (2011) / na zespół
Tristan Murail – Le Lac (2001) / na zespół
ORGANIZATOR:
Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”
WSPÓŁORGANIZATOR:
ARTE Fundacja Kultury i Edukacji
PARTNERZY:
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień / Warsaw Autumn
European Workshop for Contemporary Music
Bundesregierung | @Staatsministerin für Kultur und Medien
GVL | Gesellschaft zur Verwertung von Leistungsschutzrechten
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
Stowarzyszenie Autorów ZAiKS – Fundusz Popierania Twórczości
*wstęp wolny
XI Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY

Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY jest najważniejszym, cyklicznym przedsięwzięciem organizowanym przez Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” oraz jednym z najbardziej oryginalnych wydarzeń w Polsce.
Podczas festiwalu dochodzi do spotkania między wybitnymi kompozytorami muzyki współczesnej, znakomitymi instrumentalistami a twórcami rekonstruującymi archaiczne tradycje muzyczne aby zgodnie poszukiwać nowych muzycznych sensów i razem podejmować artystyczne ryzyko.
Większość propozycji festiwalowych to przedsięwzięcia premierowe. Planowane w tym roku koncerty muzyczne rekonstruować będą zróżnicowany krajobraz muzyczny jaki przywołuje metafora Wieży Babel – i napięcia między tym, co globalne a lokalne, między centrum a peryferiami, kulturowym mainstreamem a estetycznymi mniejszościami.
8 MAJA 2019 / ŚRODA
godz. 19:00 / Kościół Rektoralny św. Piotra Apostoła w Lublinie / ul. Królewska 9
“Wibracje i głosy” – koncert-misterium / zamówienie Festiwalu KODY / premiera programu
Wykonawcy:
The Stone Alphabet (Szwajcaria)
Dominik DOŁĘGA – litofon, gongi kamienne i instrumenty perkusyjne
Felix PERRET – orgalito i instrumenty perkusyjne
Mathias STEINAUER – instrumenty klawiszowe i media elektroniczne
Matthias BRODBECK – płyty kamienne, gongi kamienne i instrumenty perkusyjne
Beat UNTERNÄHRER – puzon
Sebastian STRINNING – saksofon tenorowy i klarnet basowy
Anchiskhati Ensemble (Gruzja) – chór Kościoła Prawosławnego i Apostolskiego Gruzji
Reso KIKNADZE (Gruzja) – saksofony i media elektroniczne
W programie:
Utwory i scenariusze muzyczne, muzyka improwizowana i śpiewy Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego i Apostolskiego
Koncert dofinansowany przez Pro Helvetia
godz. 22:00 / Centralna Lublin / Centrum Kultury w Lublinie / ul. Peowiaków 12
Spotkanie z artystami
prowadzenie: Kajetan PROCHYRA
9 MAJA 2019 / CZWARTEK
godz. 19:00 / Oratorium Centrum Kultury w Lublinie / ul. Peowiaków 12
“Nadir – Kenosis” – monodram instrumentalny / zamówienie Festiwalu KODY / premiera
Wykonawcy:
Marcin KRZYŻANOWSKI – wiolonczela elektryczna i media elektroniczne
W programie:
Marcin KRZYŻANOWSKI – muzyka improwizowana
godz. 20:00 / Przestrzenie Centrum Kultury w Lublinie (Sala Widowiskowa / Piwnice CK / Sala Czarna) / ul. Peowiaków 12
#EchoChamber – koncert symultaniczny
Wykonawcy:
Hashtag Ensemble (Polska)
Wykonawcy:
Hashtag Ensemble (Polska)
Ania KARPOWICZ – flet
Oliwier ANDRUSZCZENKO – klarnet
Wojciech PSIUK – saksofon
Hubert ZEMLER – perkusja
Paweł JANAS – akordeon
Wojciech BŁAŻEJCZYK – gitara elektryczna
Krzysztof KOZŁOWSKI – syntezatory
Marta GRZYWACZ – głos/performerka
Agnieszka GUZ – skrzypce
Marta PIÓRKOWSKA – skrzypce
Aleksandra DEMOWSKA-MADEJSKA – altówka
Dominik PŁOCIŃSKI – wiolonczela
Mateusz LOSKA – kontrabas
gościnnie:
Nikola KOŁODZIEJCZYK – organy Hammonda
Aleksander WNUK – perkusja
Alicja PILARCZYK – skrzypce
Jakub GUCIK – wiolonczela
Michał BEREZA – reżyseria dźwięku
W programie:
Jennifer Walshe – /AND JUMP FROM THE GOLDEN GATE BRIDGE / premiera polska
Artur ZAGAJEWSKI – LA MER /watch?v=y1RpVZNSw6k / zamówienie Festiwalu KODY / premiera
Nina FUKUOKA – 5 Secrets to Making New Music / zamówienie Festiwalu KODY / premiera
Kuratorzy projektu:
Ania Karpowicz
Wojciech Błażejczyk
Lilianna Krych
godz. 22:00 / Centralna Lublin / Centrum Kultury w Lublinie / ul. Peowiaków 12
Spotkanie z artystami
prowadzenie: Kajetan PROCHYRA
10 MAJA 2019 / PIĄTEK
godz. 19:00 / Sala Widowiskowa Centrum Kultury w Lublinie / ul. Peowiaków 12
“Amazones POWER” – koncert
Wykonawcy:
Les Amazones d’Afrique (Mali, Benin, Gabon, Nigeria)
Mamani KEITA – wokal
Ahouéfa “Fafa” RUFFINO – wokal
Mamounata “Kandy” GUIRA – wokal
Franck BAYA – perkusja
Salif KONE – gitara
Nadgib BENBELLA – turntable / serato
W programie:
Muzyka a sprawa kobiet – wybór utworów z płyt “Republique Amazone” i “Amazones Power” autorstwa kobiecego kolektywu z krajów Afryki Zachodniej.
* na koncert obowiązują wejściówki
godz. 21:00 / Centralna Lublin / Centrum Kultury w Lublinie / ul. Peowiaków 12
Spotkanie z artystami
prowadzenie: Kajetan PROCHYRA
godz. 22:00 / Klub Festiwalowy / Piwnice Centrum Kultury w Lublinie / ul. Peowiaków 12
Noc Tańca – z muzyką na żywo
Wykonawcy:
US Orchestra (Ukraina)
Yaryna DRON – pierwsze skrzypce
Serhii POSTOLNIKOV – drugie skrzypce / cymbały
Andrii LEVCHENKO – bubon (bęben obręczowy), wiolonczela
W programie:
Nauka tańców tradycyjnych przy śpiewach i muzyce instrumentalnej ze Środkowej i Zachodniej Ukrainy. W programie również muzyka ukraińskich emigrantów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie nagrana w latach 1920-1930 przez Columbia Records.
Więcej informacji znajduje się pod linkiem http://kody-festiwal.pl/
proMODERN | Współczesna polska muzyka pasyjna
KONCERT
Współczesna polska muzyka pasyjna
29 marca 2019 / piątek / godz. 19:00
Bazylika Ojców Dominikanów w Lublinie / ul. Złota 9
proMODERN – sekstet wokalny muzyki współczesnej
Marta Czarkowska – sopran
Ewa Puchalska – mezzosopran
Ewelina Rzezińska – mezzosopran
Andrzej Marusiak – tenor
Krzysztof Chalimoniuk – baryton
Piotr Pieron – bas
w programie:
Paweł Łukaszewski – Responsoria Tenebrae
Stanisław Szczyciński – Miserere
Paweł Łukaszewski – Pięć żałobnych pieśni kurpiowskich
Andrzej Borzym – Agnus Dei
Marcin Tadeusz Łukaszewski – De profundis
WSTĘP WOLNY!
________________________________________
Organizator:
Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych Rozdroża
ul. Peowiaków 12, 20-007 Lublin
Partner:
Bazylika oo. Dominikanów pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika
ul. Złota 9, 20-112 Lublin
________________________________________
proMODERN – sekstet wokalny muzyki współczesnej
Sześć lat istnienia zespołu to ciągłe pasmo sukcesów. W tym czasie sekstet wokalny proMODERN wydał dwa własne albumy płytowe, nagrywał muzykę do dwóch innych, prawykonał 28 utworów (w tym miniatury, większe formy a capella, utwory wokalno-instrumentalne i z towarzyszeniem orkiestry oraz 9 różnych cykli pieśni), koncertował na festiwalach i na zamówienie czołowych ośrodków kulturalnych, w tym większości polskich filharmonii.
proMODERN zdobył cztery nagrody polskiego przemysłu muzycznego Fryderyk: w 2015 roku w kategoriach: „Album Roku Muzyka Chóralna, Oratoryjna i Operowa” i „Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej” za swoją debiutancką płytę „Where are you. Pieces from Warsaw” oraz w 2018 roku w kategoriach „Album roku Muzyka Współczesna” i ponownie „Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej” za drugi krążek – „proMODERN shakespired”, który ukazał się w grudniu 2017 roku. Utwór Philipa Lawsona, który legendarny artysta stworzył specjalnie na zamówienie zespołu, na przestrzeni zaledwie dwóch tygodni doczekał się 20000 odsłuchań na Spotify!
Grupę stworzyli wybitni śpiewacy-soliści, połączeni pasją i umiejętnością interpretowania najbardziej wymagających utworów dzisiejszych twórców. proMODERN stał się synonimem najlepszych wykonań wokalnych muzyki współczesnej. Zyskał wielkie uznanie w środowisku muzycznym i otrzymuje znakomite recenzje.
Chiński Nowy Rok – Guo Feng | Pekińska Akademia Tańca

Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych Rozdroża wraz z Centrum Spotkania Kultur i Pekińską Akademią Tańca zapraszają na Chiński Nowy Rok, który odbędzie się w Lublinie 24 stycznia 2018 r. o godz. 20:00.
Historia literatury chińskiej zaczyna się od „Shi Jing” (Księgi Pieśni), antologii pieśni, wierszy i hymnów pochodzących z czasów wczesnej dynastii Zhou oraz Okresu Wiosen i Jesieni (XI-VI wiek p.n.e.). Za kompilatora księgi tradycja uznaje Konfucjusza. „Guofeng” (Obyczaje państw), pierwsza z czterech części „Księgi Pieśni”, zawiera głównie proste pieśni ludowe obrazujące życie codzienne w Państwie Środka. Spektakl „Guo Feng” Pekińskiej Akademii Tańca oparty jest w szczególności na pieśniach miłosnych pochodzących z tego zbioru i w formie tańca stara się przedstawić barwne życie starożytnych Chińczyków.
Pieśni ludowe składające się na „Obyczaje państw” to niezależne historie, które choreografowie Pekińskiej Akademii Tańca połączyli w jednolitą całość. Pozwala to widzowi poczuć się częścią chińskiego społeczeństwa, które pomimo pozornej odmienności i wewnętrznych sprzeczności jest wyjątkowo stałe w przekonaniach i pełne serdeczności do innych. Taniec łączy starożytną poezję z nowoczesnymi poglądami, tworząc swój własny, globalnie zrozumiały, język ciała.
Spektakl „Chiński Nowy Rok” jest wspólną produkcją Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych Rozdroża.
Bilety są dostępne w kasach CSK oraz online:
https://bilety.spotkaniakultur.com/termin.html?date=2019-01-24
Program XVIII Międzynarodowego Festiwalu Najstarsze Pieśni Europy
Szanowni Państwo,
już jutro rusza osiemnasta edycja Festiwalu. Przedstawiamy program tegorocznej odsłony wydarzenia:
29. 09–05. 10. 2018
Zajęcia śpiewu tradycyjnego
Prowadzący: Jelena Jovanovic (Serbia), Monika Mamińska (Polska), Rytis Ambrazevicius (Litwa), Jewhen Jefremow (Ukraina)
04–07. 10. 2018
Sala 105A / Centrum Kultury / ul. Peowiaków 12
10.00–11.30 / Wykłady poświęcone zagadnieniom śpiewu tradycyjnego
Referujący: Jelena Jovanovic (Serbia), Monika Mamińska (Polska), Rytis Ambrazevicius
(Litwa), Jewhen Jefremow (Ukraina)
06. 10. 2018
Studio Muzyczne Radia Lublin / ul. Obrońców Pokoju 2
19:00–20:00 / Koncert Moniki Mamińskiej z uczniami
20:30–21:30 / Koncert Rytisa Ambrazeviciusa z uczniami
Restauracja Hades Szeroka / ul. Grodzka 21
22.00 / Noc Tańca, Kapela Brodów
07.10.2018
Studio Muzyczne Radia Lublin / ul. Obrońców Pokoju 2
19:00–20:00 / Koncert Jeleny Jovanovic z uczniami
20:30–21:30 / Koncert Jewhena Jefremowa z uczniami
Serdecznie zapraszamy!
EWCM / Möller / Duda / Bohn : Ligeti / Gander / Omelchuk / Zubel
English version below!
Wyjątkowy koncert! Spotkanie młodych wykonawców z Polski i Niemiec we wspólnym zespole orkiestrowym pod dyrekcją wybitnego dyrygenta i pedagoga Rȕdigera Bohna ze znakomitymi solistami. W programie czołowi kompozytorzy europejscy młodego pokolenia: Białorusinka Oxana Omelchuk, Polka Agata Zubel, Austriak Bernhard Gander oraz klasyk XX w. Węgier György Ligeti.
Wykonawcy:
European Workshop for Contemporary Music
Frederike Möller / fortepian
Arturo Portugal / perkusjonalia & sample pad
Katarzyna Duda / skrzypce
Rüdiger Bohn / dyrygent
Program:
György Ligeti – Concert for Piano and Orchestra (1985-88)
Bernhard Gander – Beine und Strümpfe for ensemble (2008)
Oxana Omelchuk – Staahaadler Affenstall for drumset, ensemble and sample pad (2010/12)
Agata Zubel – Violin Concerto for violin and chamber orchestra (2014)
Organizator:
Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”
Partnerzy:
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień / Warsaw Autumn
European Workshop for Contemporary Music
Deutscher Musikrat
Bundesregierung | @Staatsministerin für Kultur und Medien
GVL | Gesellschaft zur Verwertung von Leistungsschutzrechten
Stowarzyszenie Autorów ZAiKS – Fundusz Popierania Twórczości
_____________________________________________
A unique concert! The meeting of young performers from Poland and Germany in a joint orchestral ensemble under the direction of the outstanding conductor and teacher Rüdiger Bohn with remarkable soloists. The program includes leading European composers of the young generation: Oxana Omelchuk from Belarus, Agata Zubel from Poland, Bernhard Gander from Austria and the classic figure among 20th century – György Ligeti.
Performers:
European Workshop for Contemporary Music
Frederike Möller / piano
Arturo Portugal / drum set & sample pad
Katarzyna Duda / violin
Rüdiger Bohn / conductor
Programme:
György Ligeti – Concert for Piano and Orchestra (1985-88)
Bernhard Gander – Beine und Strümpfe for ensemble (2008)
Oxana Omelchuk – Staahaadler Affenstall for drumset, ensemble and sample pad (2010/12)
Agata Zubel – Violin Concerto for violin and chamber orchestra (2014)
Promoter:
Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”
Partners:
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień / Warsaw Autumn
European Workshop for Contemporary Music
Deutscher Musikrat
Bundesregierung | @Staatsministerin für Kultur und Medien
GVL | Gesellschaft zur Verwertung von Leistungsschutzrechten
Nowa strona Ośrodka Rozdroża
Zapraszamy do zapoznania się z nową stroną internetową Ośrodka „Rozdroża”.
W najbliższym czasie będzie ona uzupełniona o więcej treści, w tym o kompletne archiwum fotograficzne działalności naszej instytucji.
Premierowy panGenerator na Kodach!
APPARATUM – premierowa instalacja panGeneratora na X Festiwalu KODY!
panGenerator: APPARATUM / instalacja / premiera
Aleja Kultur Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (piętro I)
10 MAJA / CZWARTEK
12:00-22:00 Aleja Kultur Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (piętro I)
11 MAJA / PIĄTEK
9:00-22:00 Aleja Kultur Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (piętro I)
12 MAJA / SOBOTA
9:00-17:00 Aleja Kultur Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (piętro I)
Pora na skomponowanie czegoś własnego. Każdy może skomponować swój utwór do grafik muzycznych Bogusława Scheaffera z jego Symfonii Muzyki Elektronicznej. Schaeffer to prawdziwy koryfeusz polskiej i światowej awangardy XX wieku z racji na swoją pomysłowość, wszechstronność i radykalizm. APPARATUM – to instalacja interaktywna ale też urządzenie czerpiące z dorobku legendarnego Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, w którym kompozytor zrealizował kilka swoich utworów cieszacych się elitarnym, ale żywym kultem. Czas Schaeffera trwa… Stworzona przez grupę panGenerator na zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza forma przestrzenna instalacji inspirowana jest estetyką charakterystyczną dla słynnego „Czarnego Pokoju” – pierwszej siedziby Studia Eksperymentalnego w Polskim Radio zaprojektowanego przez Oskara Hansena.
APPARATUM – instalacja interaktywna nawiązująca do dziedzictwa Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, stworzona przez grupę panGenerator na zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza w ramach programu Niepodległa.

PANGENERATOR to grupa zajmująca się projektowaniem i sztuką nowych mediów, założona w 2010 przez Piotra Barszczewskiego, Krzysztofa Cybulskiego, Krzysztofa Golińskiego i Jakuba Koźniewskiego. Projekty tworzone w ramach grupy, integrują nowoczesne media cyfrowe z niebanalnymi formami przestrzennymi i angażującą interakcją – łącząc ze sobą światy bitów i atomów. Prace PanGeneratora prezentowane były na całym świecie, min. w Melbourne, Pekinie, Atlancie, Tel Avivie, Barcelonie, Wiedniu, na najważniejszych festiwalach designu i sztuki, takich jak Ars Electronica, Warszawska Jesień, WRO Media Art Biennale, Łódź Design, Milan Design Week, DMY, SXSW, NODE i wiele innych. W 2016 grupa otrzymałą Złotego Lwa na Cannes Lions Festival za instalację dla Muzeum Powstania warszawskiego. Oprócz działań o charakterze artystycznym i komercyjnym, grupa zaangażowana jest również w działania edukacyjne i promocję sztuki nowych mediów w Polsce.
